Location

1452 Duke Street
Alexandria, Virginia 22314
Phone (703) 836-6727
Fax (703) 836-7491
Email: asnehq@navalengineers.org

Multi-Agency Craft Conference 2014 - Agenda

Monday, June 9

1000-1100 Mandatory meeting for Boat Operators w/ Port Ops and Harbor Master at Brashear
Conference Center. Call (757) 462-4402 for more info.

1300-1630 Registration and Check-In

1400-1500 Mandatory meeting for Boat Operators w/ Port Ops and Harbor Master at Brashear
Conference Center. Call (757) 462-4402 for more info.



Tuesday, June 10


0800 - 0900 Breakfast (Gator Theater)

0845 - 0900 Welcome & Introductions (Gator Theater)

Mr. Glenn Ashe, President, ASNE
Mr. William (Brooks) Darden, NSWCCD Combatant Craft Division
0900 - 0930 Keynote Address (Gator Theater)

Mr. Frederick J. (Jay) Stefany, Executive Director for the Amphibious, Auxiliary and Sealift Office, PEO Ships
1000 - 1700 Exhibit Hall & Static Displays Open

0945 - 1030 Plenary Session Speaker (Gator Theater)

Mr. Jean-Michael Coughlin, NAVSEA PMS 325G
1050 - 1230 Technical Session 1A (Medal of Honor, Brashear)
Moderator: Mr. Kelly Haupt

1050 - 1120: Acquisition Overview
Roxie P. Thomas, NAVSEA
1125 - 1155: Building, Purchasing and Maintaining Mission Critical Watercraft
John Adey, ABYC
1200 - 1230: Repowering Budgets: How Early Trade Studies Justify Higher Procurement Costs Via Life-Cycle Savings
Jonathan Nelson & Dina Kowalyshyn, CDI Marine BandLavis
1050 - 1230 Technical Session 1B (Ballroom, Brashear)
Moderator: Ms. Alma Jacobson

1050 - 1120: The Simulation of Wave Slam Impulses to Evaluate Shock Mitigation seats for High-Speed Planning Craft
Michael Riley, The Columbia Group; Heidi Murphy and Dr. Timothy Coats, Combatant Craft Division, NSWCCD
1125 - 1155: Using Simulation to Evaluate Small Boat Dynamic Stability and Crew Safety
Richard H. Akers, P.E, Maine Marine Composites
1200 - 1230: The Development of Fast Landing Craft in the UK
John C. Lewthwaite, IMAA
1130 - 1330 Luncheon (Rockwell Hall)

1230 - 1700 In-Water Demonstrations Open

1315 - 1400 Industry Day Brief (Gator Theater)
Surface Connector (X) Replacement Program

Mr. Tom Rivers, Deputy Program Manager, Amphibious Warfare Program Office, PEO Ships (PMS377)
1400 - 1700 Industry Tour of LCU (Mud Flats)

1410 - 1550 Technical Session 2A (Medal of Honor, Brashear)
Moderator: Ms. Heidi Murphy

1410 - 1440: GHOST Vessel Innovations To Enhance Surface Capabilities For Manned and Unmanned Tactical Craft
RADM Thomas Richards, USN (Ret.), Juliet Marine
1445 - 1515: Lessons Learned From A Lifeboat and Occupant Motion Recording Trial
Jelte E. Bos, Mark M.J. Houben, Pierre J.L. Valk and Hans van der Molen; TNO Perceptual and Cognitive Systems, Soesterberg, Netherlands and Human Movement Sciences, VU University
1520 - 1550: New Additive Amphibious Technology Developments For Existing Proven Hull Forms - Design Integration Requirements And Tactical/Operational Advantages For Amphibious Craft Upgrades
Maurice Bryham, Sealegs, Jon Hoflich, ReconCraft
1410 - 1550 Technical Session 2B (Ballroom, Brashear)
Moderator: Mr. Jason Marshall

1410 - 1440: How Are Modern Shock Mitigating Technologies Tested, Validated And Related To Injury Reduction
Mark D. Lougheed, Shoxs
1445 - 1515: Next Generation Composite Technology for Combatant Craft
Scott Lewitt, Structural Composites, Inc.
1520 - 1550: Specialized Seating for the Special Warfighter
Mark D. Lougheed, Shoxs


Wednesday, June 11

0800 - 0900 Breakfast (Gator Theater)

0845 - 0900 Welcome & Introductions (Gator Theater)

Mr. Glenn Ashe, ASNE
Mr. Kent Beachy, NSWCCD Combatant Craft Division
0900 - 0930 Keynote Address (Gator Theater)

CDR Anthony Baker, USSOCOM SORDAC PEO-Maritime - PM-Surface Systems
0945 - 1030 Plenary Session (Gator Theater)
Anatomy of Planning Craft - A Hydrodynamic Perspective

Mr. Donald Blount, Donald L. Blount & Associates
1000 - 1900 Exhibit Hall and Static Displays Open

1050 - 1230 Technical Session 3A (Medal of Honor, Brashear)
Moderator: Mr. David Cardona

1050 - 1120: Acceleration Response Mode Decomposition for Quantifying Wave Impact Load in High-Speed Planning Craft
Michael Riley, The Columbia Group; Dr. Timothy Coats and Heidi Murphy, Combatant Craft Division, NSWCCD
1125 - 1155: Correlation of Time-Domain Low-Aspect Strip Theory Simulations for Acceleration Prediction of a Hard Chine Monohull
Jefferey Bowles and Jonathan Soja, Donald L. Blount & Associates
1200 - 1230: Acceleration Trends of High-Speed Planning Craft Operating in a Seaway
Michael Riley, The Columbia Group; Dr. Timothy Coats and Heidi Murphy, Combatant Craft Division, NSWCCD
1050 - 1230 Technical Session 3B (Ballroom, Brashear)
Moderator: Mr. Kenneth Davis

1050 - 1120: Water Barrier RPG Defense System for Maritime Vessels
Raymond M. Gamache Ph.D., Bill Szymczak Ph.D., Naval Research Lab
1125 - 1155: Next Generation Boat Hull Impact and Abrasion Resistance
Stephen L. Galbraith, Resodyn
1200 - 1230: Controlling Hull and Sea Chest Biofouling using Ultrasonic Technology
David Douglas, Howell Labs
1130 - 1330 Luncheon (Rockwell Hall)

1230 - 1700 In-Water Demonstrations Open

1330 - 1545 Technical Session 4A (Medal of Honor, Brashear)
Moderator: Dr. Tim Coats

1330 - 1400: Shock Mitigating Decking Solutions in High Speed Boats
Tom Manney, SKYDEX Technologies
1405 - 1435: An Underwater Explosion Experimental Dataset Towards Validation of FSI Codes
Van Jones, John Gilbert, Kariann Vander Pol, Sean Letourneau, Leigh McCue-Weil, Virginia Tech
1440 - 1510: Development of a Method for Computing Wave Impact Equivalent Static Accelerations for Use in Planing Craft Hull Design
Michael Riley, The Columbia Group; Dr. Timothy Coats, Combatant Craft Division, NSWCCD
1515 - 1545: Designing Cockpits for Higher Speeds, Optimizing Vessel Control, Safety and Comfort
Carl Magnus Ullman, Ullman Dynamics
1330 - 1620 Technical Session 4B (Ballroom, Brashear)
Moderator: Mr. Dean Schleicher

1330 - 1400: Reliable, High Performance Commercial Diesel Outboards Arriving on the Market
Malcolm Phillips, Andreas Blomdahl, Pim Polesie, Performance Diesels, Inc.
1405 - 1435: SeaBlade Hull Form – Seakeeping and Hull Drop Testing and Data
Brian Kays and Gary Johnson, NAVATEK, Ltd.
1440 - 1510: Transition Materials
Steve Kirkwood, “ALS” Automated Logistic Services
1515 - 1545: Autonomous Lifecycle Management: Implications for Facilitating Readiness, Reducing Costs, and Managing Multi-User Experience
Donald V. Hyde, Vessel VanGuard
1550 - 1620: Integrated Warfare Systems for Defense Maritime Operations
Michael O’Brien, NSWC Dahlgren Division, Combat Direction Systems Activity, Dam Neck
1700 – 1900 Evening Social in Exhibit Tent



Thursday, June 12

0800 - 0900 Breakfast (Gator Theater)

0845 - 0900 Welcome & Introductions (Gator Theater)

Mr. Herb Hood, Vice President Engineering and Logistics, Phoenix Group of Virginia
0900 - 0930 Keynote Address (Gator Theater)

RDML Bruce Baffer, USCG, Assistant Commandant for Acquisition & Chief Acquisition Officer (CAO) (CG-9)
0945 - 1115 Plenary Session (Gator Theater)
Panel Chair: Col Daniel Ermer, Rapid Reaction Technology Office, OSD
AT&L,
Assistant Secretary for Research & Engineering

Panelists:

Mr. Dennis Danko, Common Maritime Technology Working Group Coordinator
Mr. Thomas Mills, N8, Naval Surface Warfare Group FOUR
CDR Rich Condit, Chief, Platform Division, Office of Boat Forces, CG-731
1000 - 1400 Exhibit Hall, Static Displays and In-Water Demonstrations Open

1130 - 1330 Luncheon (Exhibit Tent)

1230 - 1410 Technical Session 5A (Medal of Honor, Brashear)
Moderator: Mr. Robert Bradford

1230 - 1300: Special Operations Vessel (SOV)
LT Leon Faison, LT Kyle Miller, LT Kyle Woerner, MIT
1305 - 1335: An Overview Of Current U. S. Navy Boat LCM Programs And The Over-Arching Authority That Governs Them
Alan Cummings, NAVSEA PMS 325G
1340 - 1410: The Newest U.S. Navy Patrol Boat and Its Mission Module Capability
Chris Rozicer and Jason Marshall, NAVSEA PMS 325G and NSWC Carderock
1230 - 1410 Technical Session 5B (Ballroom, Brashear)
Moderator: Dr. Rosemarie Yagoda

1230 - 1300: Multi-Fuel Turbo-Rotary Propulsion System For Combatant Craft
Tyson Garvin, Apex Manufacturing and Design
1305 - 1335: Innovation in Electric & Marine Hybrid Designs: What Works And What Does Not Work
Pierre Caouette, ReGen Nautic USA Inc.
1340 - 1410: Technology Refresh: Visual ILS and Enterprise Logistics
Christopher P. Larkin, eWorthy