American Society of Naval Engineers
 
 
  Join/Create Account | Calendar | Find Member | My Account |  

Student Awards

 

U.S. Coast Guard Academy



 
Coast Guard Academy Superintendent RADM Sandra L. Stosz, USCG, and
past ASNE President RADM Dale G. Gable, USCG (Ret.), Class of '75, present
the award to Cadet Cori F. Sanchez, USCG Class of '13


Awarded annually to the Midshipman who is adjudged best in those courses which are most basic to Naval Engineering. The winner receives a brass ship's clock, an award certificate, and three years membership in ASNE.

PAST WINNERS:

2013

Cadet Cori F. Sanchez, USCG

2012

Cadet George T. Greendyk, USCG

2011

Cadet Nicholas J. Sapiano, USCG

2010

Cadet Thomas Erik Olsen, USCG

2009

Cadet Justin Church, USCG

2008

Cadet Matthew Weibl, USCG

2007

Cadet John M. "Jack" Walsh, USCG

2006

Cadet Christopher D. Cart, USCG

2005

Cadet Joshua M. Di Pietro, USCG 

2004

Cadet Todd R. DeVries, USCG

2003

LT Brian V. Pace, AFM (Malta)

2002

Cadet Malcolm D. Belt, USCG

2001

Cadet Emily L. Tharp, USCG

2000

Cadet Daniel P. Rogers, USCG

1999

Cadet Brian S. Thomas, USCG

1998

Cadet Dean James Milne, USCG

1997

Cadet Travis J. Rasmussen, USCG

1996

Cadet Timothy A. Mahr, USCG

1995

Cadet David C. Clippinger, USCG

1994

Cadet Vincent J. Skwarek, USCG

1993

Cadet Rendall B. Farley, USCG

1992

Cadet Jason Q. Ashburn, USCG

1991

Cadet Dennis Moshe Adler, USCG

1990

Cadet Robert D. Macleod, USCG

1989

Cadet Mark A. Jackson, USCG

1988

Cadet Gregory J. Sanial, USCG

1987

Cadet Eric C. Jones, USCG

1986

Cadet Patrick E. Little, USCG

1985

Cadet Paul F. Thomas, USCG

1984

Cadet Michael S. Kazek, USCG

1983

Cadet Lincoln D. Stroh, USCG

1982

Cadet Timothy M. Close, USCG

1981

Cadet Phillip H. Sullivan, USCG

1980

Cadet William D. Baumgartner, USCG

1979

Cadet Christopher J. Conklin, USCG

1978

Cadet Bruce Robert Mustain, USCG

1977

Cadet Frank N. McCarthey, USCG

1976

Cadet Steven M. Day, USCG

1975

Cadet Carl A. Lindberg, USCG

1974

Cadet Peter K. Mitchell, USCG

1973

Cadet John J. Anthony, USCG

1972

Cadet James L. Rohn, USCG

1971

Cadet Joseph G. Milo, USCG

1970

Cadet Michael F. Flessner, USCG

1969

Cadet Warren E. Colburn, USCG

1968

Cadet James T. Paskewich, USCG

1967

Cadet Richard James Andrews, USCG

1966

Cadet James B. Ellis, II, USCG

1965

Cadet Gary E. Johnson, USCG

1964

Cadet Stephen P. Plusch, USCG

1963

Cadet Gerald F. Woolever, USCG

1962

Cadet Allen E. Rolland, USCG

1961

Cadet Donald A. Feldman, USCG

1960

 Cadet Lloyd Ralph Lomer, USCG

1959

Cadet Garret T. Busch, III, USCG

1958

Cadet Larry E. Tefler, USCG

1957

Cadet John B. Lynn, USCG
   
 
American Society of Naval Engineers
1452 Duke Street • Alexandria, Virginia 22314 • Phone (703) 836-6727 • Fax (703) 836-7491 • Email: asnehq@navalengineers.org