Agenda



Please Note: Some times and speakers are tentative.

Monday, June 7

0730 – 1700    Registration
0800 – 0900    Continental Breakfast
0800 – 1700    NAVSEA Basic Paint Inspector (NBPI) (Separate Registration Required)                
                        Ms. Joyce Wright and Mr. Gordon Kuljian, SSPC
0800 – 1930    NACE: Shipboard Corrosion Assessment Training  (S-CAT)  
                        Mr. Earl Bowry and Mr. Ray Vickers, NACE (Separate Registration Required)  
0800 – 1830    NACE Cathodic Protection (CP1)  (Separate Registration Required)  
                        Mr. Pat Thayne and Mr. Randall Webb, NACE
0800 – 1930    NACE Coatings Inspector Program (CIP) Level 2 Maritime Emphasis              
                        Mr. Garner Holdsworth and Mr. Lou Vincent, NACE (Separate Registration Required)  
0800 – 1700    USCG Coatings Tiger Team Meeting (By Invitation Only)               
                        Mr. John Kern, USCG Engineering Logistics Center, Baltimore, MD
0800 – 1700    Navigating Standard Item 009–32 Class (Separate Registration Required)               
                        Mr. Terry New, Rapid Deployment Systems
0900 – 1200    Soluble Salt Testing and Removal  
                        Mr. Hap Peters, Chlor*Rid
1000 – 1100    “Just-Do-Its” Working Group (By Invitation Only) 
                        Mr. Mark Funke, NST Center
1100 – 1300    Blaster and Painter Productivity and Quality of Work Life Working Group
                        Mr. Charlie Simmons, NAVSEA 04XP Deputy                   
1200 – 1700    Exhibitor Set Up
1300 – 1700    Surface Preparation by Water Jet Methods 
                        Dr. Lydia Frenzel, Advisory Board
1300 – 1700    Global War on Corrosion Working Group Part II
                        Mr. Tim Cherry, Carrier Planning Activity PMS 312C
1400 – 1600    Introducing Products to DOD Utilizing Specifications and Standards (Open Session)         
                        Mr. Anthony Eng, NSWC Carderock
                        Mr. Stephen J. Spadafora, NAVAIRSYSCOM

1500 – 1530    Break


Tuesday, June 8

0730 – 0800     Coffee/Continental Breakfast
0730 – 1700     Registration
0730 – 1700     Speaker Ready Room      
0800 – 1700     NAVSEA Basic Paint Inspector (NBPI)
                         Ms. Joyce Wright and Mr. Gordon Kuljian, SSPC
0800 – 1930     NACE: Shipboard Corrosion Assessment Training  (S-CAT)
                         Mr. Earl Bowry and Mr. Ray Vickers, NACE
0800 – 1830     NACE Cathodic Protection (CP1)                 
                         Mr. Pat Thayne and Mr. Randall Webb, NACE
0800 – 1930     NACE Coatings Inspector Program (CIP) Level 2 Maritime Emphasis
                         Mr. Garner Holdsworth and Mr. Lou Vincent, NACE
0800 – 1300     Exhibitor Set Up
1000 – 1020     Break
1215 – 1345     Keynote Luncheon
                         Mr. Daniel Dunmire, Director for Corrosion Policy and Oversight, Office of the Under
                         Secretary of Defense (Acquisition, Technology and Logistics)

1400 – 1500     Flag Tour of Exhibit Hall 
                         Vice Admiral Kevin M. McCoy, USN; Commander, Naval Sea Systems Command
1430 – 1530     Flag Tour of Exhibit Hall
                         Rear Admiral J. Clarke Orzalli, USN; Director, Fleet Maintenance,
                         U.S. Fleet Forces Command (N43)
1500 – 1600     Flag Tour of Exhibit Hall
                         Rear Admiral James P. McManamon, USN; Deputy Commander for
                         Surface Warfare, SEA21, NAVSEA
1530 – 1630     Flag Tour of Exhibit Hall
                         Rear Admiral Joseph F. Campbell, USN; Deputy Commander, Logistics, 
                         Maintenance and Industrial Operations, SEA04, NAVSEA
1730 – 1930     Opening Reception                

Tuesday Technical Session
Moderator: Mr. Mark Lattner, NAVSEA

0800 – 0810    Administrative Remarks
0810 – 0830    Welcome Aboard/Opening Remarks MR2010–0A
                        Mr. Beau Brinckerhoff, NAVSEA 05P2
                        Mr. Dale Hirschman, U.S. Fleet Forces Command (N43B)

0830 – 0855    Keynote Address
                        Vice Admiral Kevin M. McCoy, USN; Commander, Naval Sea Systems Command 
0855 – 0915    Corrosion Policy Updates
                        Mr. Dail Thomas, Department of the Navy Corrosion Executive
0920 – 0940    U.S. Fleet Forces Command                 
                        Mr. Dale Hirschman, U.S. Fleet Forces Command (N43B)
0940 – 0955    COMNAVAIRFOR                  
                        Mr. Jim Wigle, COMNAVAIRFOR
0955 – 1010    COMNAVSURFOR          
                        Mr. Stuart Morgan, COMNAVSURFOR
1010 – 1030    Break
1030 – 1055    Up–Front Corrosion Planning in Acquisition Design
                        Dr. Roger D. Hamerlinck, Senior Acquisition Policy Specialist, Office of the Assistant
                        to the Secretary of the Army (Acquisition, Logistics and Technology)
1055 – 1120    Naval Sea Systems Command
                        Mr. Mark Ingle, NAVSEA 05P23
1120 – 1145    Naval Air Systems Command
                        Mr. Steve Spadafora, Naval Air Systems Command
1145 – 1210    Marine Corps Systems Command
                        Mr. Matt Koch, Marine Corps Systems Command
1215 – 1345    Keynote Luncheon
                        Mr. Daniel Dunmire, Director for Corrosion Policy and Oversight, Office of the Under
                        Secretary of Defense (Acquisition, Technology and Logistics)

1350 – 1450    Fleet Panel
                        Rear Admiral Joseph F. Campbell, USN
                        Deputy Commander, Logistics, Maintenance and Industrial
                        Operations, SEA 04, NAVSEA
                        (Tentative)
                        Rear Admiral J. Clarke Orzalli, USN
                        Director, Fleet Maintenance, U.S. Fleet Forces Command (N43)
                        Rear A
dmiral James McManamon, USN
                        Deputy Commander for Surface Warfare, SEA 21, NAVSEA (Tentative)

1450 – 1515    Naval Shore Facilities Corrosion Control Program
                        Mr. Dan Zarate, Naval Facilities Engineering Command
1515 – 1540    ONR Corrosion Science and Technology Efforts
                        Mr. Ted Lemieux, Naval Research Laboratory
1540 – 1555    Break
1555 – 1620    Cost of Corrosion Study
                        Mr. Bill Needham, Naval Surface Warfare Center, Carderock Division 
1620 – 1645    Mega Rust "Just-Do-Its" Working Group Update 
                        Mr. Mark Funke, NST Center
1645 – 1710    Cold Spray Technology
                        Dr. Matthew Trexler, Army Research Laboratory Materials and Manufacturing Branch


Wednesday, June 9

0700 – 0800     Deluxe Continental Breakfast
0730 – 1700     Conference Registration
0900 – 1700     Exhibit Hall Open (One hour break 1130 – 1230)
0800 – 1700     Speaker Ready Room
0800 – 1200     Department of the Navy Corrosion Cross-Functional Team (CFT) Meeting
                         (By Invitation Only)
                         Mr. Dail Thomas, Department of the Navy Corrosion Executive
0800 – 1930     NACE: Shipboard Corrosion Assessment Training (S–CAT)
                         Mr. Earl Bowry and Mr. Ray Vickers, NACE
0800 – 1830     NACE Cathodic Protection (CP1)
                         Mr. Pat Thayne and Mr. Randall Webb, NACE
0800 – 1930     NACE Coatings Inspector Program (CIP) Level 2 Maritime Emphasis 
                         Mr. Garner Holdsworth and Mr. Lou Vincent, NACE
0950 – 1020     Break in the Exhibit Hall    
1200 – 1300     Lunch on your own
1300 – 1700     Painting Center of Excellence (PCoE)
                         Mr. Beau Brinckerhoff, SEA 05P2
1440 – 1545     Break in the Exhibit Hall                   

Wednesday Technical Sessions
Moderator: Mr. Mark Lattner, NAVSEA

0800 – 0810     Administrative Remarks
0810 – 0830     Aviation Maintenance Policy Overview
                         CAPT Will Ainsworth, Director, Aviation Maintenance Policy, COMNAVAIRFOR N422
0830 – 0850     Southwest Regional Maintanance Center: Maintenance and Corrosion Activities
                         CAPT Jerry Reina, Commander, Southwest Regional Maintanance Center
0850 – 0910     Corrosion Control Assistance Team (CCAT)
                         Mr. Rich Hays, NSWC Carderock 
0910 – 0930     Alternative Approaches to Ships Force Preservation 
                         CDR Stephen Sarar, COMSUBLANT N43
0930 – 0950     Mega Rust Just–Do–It Working Group Update  
                         Mr. Mark Funke, NST Center
0950 – 1010     Fleet Corrosion Symposium Open Discussion
                         Mr. Beau Brinckerhoff, SEA 05P2
                         Mr. Dale Hirschman, U.S. Fleet Forces Command (N43B)

1010 – 1040     Break in the Exhibit Hall

Fleet Corrosion Symposium: U.S. Marine Corps
Moderator:       Mr. Andrew Sheetz, NSWC Carderock
1040 – 1105    Metrics–Driven Analysis to Optimize Tactical Vehicle Corrosion Maintenance
                        Repair Intervals MR2010–34
                        Mr. Jim Ellor, Elzly Technology Corporation
1105 – 1130    High Build Bed Liner Type Coatings Use for the Mitigation of Up-Armor
                        Corrosion MR2010–35
                        Ms. Lauren Paladino, Elzly Technology Corporation
1130 – 1155    Repair and Repainting of CARC over CARC MR2010–36
                        Ms. Sheri Sampson, Excet Inc., Naval Research Lab
1300 – 1325    Development of a Ground Vehicle Appendix for the DoD Corrosion Prevention
                        and Control Planning Guidebook MR2010–37
                        Mr. John Repp, Elzly Technology Corporation
1325 –1350     Marine Corps Prevention and Control Program Corrosion Prevention Products
                        Materials and Processes MR2010–38
                        Mr. Brad Shaw, Visionpoint Systems, Inc.

Fleet Corrosion Symposium: Coating Technology
Moderator:        Mr. Dick Gilbert, Innovative Productivity, Inc.
1040 – 1105     SSPC Standards Initiatives and Training/Certification Programs of Interest
                         to the Navy Community MR2010–08
                         Mr. Michael Damiano, SSPC
1105 – 1130     Zinc Rich Primers for Corrosion Protection in Marine Environments MR2010–48 
                         Mr. Pete Ault, Elzly Technology Corporation
1130 – 1155     Internet–Enabled Standard Item 009–32, Documentation Collaboration in Coatings Quality
                         Assurance Toolkit (CQATK) MR2010–12     
                         Mr. John Horst, MI Technical Solutions
1300– 1325      Magnesium Rich, Chrome Free Primer MR2010–07      
                         Mr. Patrick Adams, Akzo Nobel Aerospace Coatings
1325 – 1350     Zinc Rich Coating System for Fasteners and Parts MR2010–25 
                         Mr. Matthew Scott, PPG Industries

Fleet Corrosion Symposium: Combat Systems, Antennas, Electronics
Moderators:      Dr. Tim Tenopir, NSWC Port Hueneme
Moderators:      Mr. Charlie Cox, NSWC Crane
1350 – 1415     Combat Systems Maintenance Improvements MR2010–40
                         Dr. Tim Tenopir, NSWC Port Hueneme
1415 – 1440     Vapor Phase Inhibitors to Improve Life of Aircraft in the Hostile
                         Corrosive Environment MR2010–39
                         Dr. Behzad Bavarian, California State University
1510 – 1535     An Update on the Performance of Vapor Phase Corrosion Inhibitors (VCIs)
                         for Protecting Shipboard Voids MR2010–05
                         Dr. Ken Vasanth, NSWC Carderock
1450 – 1510     Technology Developments to the Faster, Easier, Cheaper Maintenance Concepts
                         for the U.S. Navy and All Military Services
                         Mr. Larry Cerenzie, FSC Coatings

Fleet Corrosion Symposium: Corrosion Prevention Technologies and Innovative Products
Moderator:        TBA
1350 – 1410     Spray Technique Analysis and Research for Defense (STAR 4Defense) Program MR2010–16
                         Mr. Rick Klein, STAR 4D
1410 – 1430     Chloride Removal Technology MR2010–06 
                         Ms. Lenora Meister, Salt–Away Products
1430 – 1450     SBS Training Course MR2010–63                   
                         Mr. Wayne Mathe, C. Wherthy Enterprises
1450 – 1510     Quiet Technology for Industrial Vacuums MR2010–21
                         Mr. Chris McNamara, Rapid–Prep LLC
1510 – 1530     Break in the Exhibit Hall
1530 – 1555     SaltSmart – Improved Method for Salt Contamination Measurements MR2010–49
                         Mr. Gavin Jones, Innovative Productivity, Inc.
1555 – 1615     NSRP Surface Preparation and Coating Update MR2010–28
                         Mr. Steve Cogswell, Atlantic Marine
1615 – 1700     Fleet Corrosion Symposium Open Discussion


Thursday, June 10

0700 – 0800     Deluxe Continental Breakfast
0730 – 0900     Conference Registration
0800 – 1700     Speaker Ready Room
0800 – 1200     Painting Center of Excellence (PCoE)
                         Mr. Beau Brinckerhoff, SEA 05P2
0800 – 1545     Shipboard Corrosion Assessor Summit
                         Mr. Jim Wigle, COMNAVAIRFOR
                         Mr. Joel Korzun, Carrier Planning Activity

0800 – 1930     NACE: Shipboard Corrosion Assessment Training (S–CAT)
                         Mr. Earl Bowry and Mrs. Ray Vickers, NACE
0800 – 1830     NACE Cathodic Protection (CP1)
                         Mr. Pat Thayne and Mr. Randall Webb, NACE
0800 – 1930     NACE Coatings Inspector Program (CIP) Level 2 Maritime Emphasis
                         Mr. Garner Holdsworth and Mr. Lou Vincent, NACE
0800 – 1200     Cathodic Protection Advancement Meeting
                         Mr. Andrew Seelinger, NAVSEA 05P23
0930 – 1330     Exhibits
1200 – 1330     Lite Lunch
1330 – 1900     Exhibitor Breakdown
1500 – 1700     Tour of Fleet Readiness Center Southwest, Naval Air Station North Island
                         (Please Note: The bus will depart at 1430.)
TBD                   Break

Thursday Technical Session 1

0800 – 0810     Administrative Remarks      

Fleet Corrosion Symposium: Coatings and Surface Preparation Technologies
Moderators:      Ms. Pauline Smith, U.S. Army Research Lab (Morning)
                         Mr. Dick Gilbert, Innovative Productivity, Inc. (Afternoon)
0810 – 0830     Moving Technical Knowledge Into Decision Making MR2010–22                    
                         Mr. Cliff Johnson, NACE 
0830 – 0850     Peel and Stick Non–Skid Program Update MR2010–01
                         Mr. Dave Zilber, 3M Government Markets
0850 – 0910     A Rapid and Cost Effective Method for Performing Topside Coatings Assessments on U.S.   
                         Navy Ships MR2010–26  
                         Mr. Bruce Nelson, Battenkill Technologies, Inc.
0910 – 0930     Preservation of Water Tight Doors MR2010–47
                         Mr. Brad Bamford, Automatic Coatings Limited
0930 – 0950     Non–Skid Coatings MR2010–19
                         Mr. Charlie Tricou, Penn State University
0950 – 1030     Break
1030 – 1050     Corrosion and Cathodic Protection of 5XXX Series Aluminum Alloys MR2010–30 
                         Dr. Brandice Green, SAIC/NRL Key West
1050 – 1110     Technology Advancements for Common and Complex Coating Thickness Measurement  
                         Applications MR2010–27
                         Mr. Paul Lomax, Fischer Technology, Inc.
1110 – 1130     The New Coast Guard MR2010–51
                         Mr. Gary Peters, U.S. Coast Guard, Surface Forces Logistics Center, Engineering
                         Services Division, Aging Cutter and Boat Branch
1130 – 1150     Enginetics: Changing Warfare with the Greatest Engine Technology Advancement
                         in 50 years – Increased Fule Economy, Reduced Emissions and Heat Signatures,
                         Reduced Logistics Trails, Increased Engine Reliability and Lives Saved MR 2010–64
                         Mr. Larry Cerenzie, FSC Coatings, Inc.
1200 – 1330     Lite Lunch
1330 – 1355     Surface Conditioning for Improved Corrosion Resistance of Marine and 
                         Aerospace Aluminum Alloys MR2010–14 
                         Mr. James T. Garrett, Luna Innovations
1355– 1420      LED Lighting Advancements for Paint, Surface Preparation and Industrial Applications 
                         MR2010–46         
                         Mr. Matt Vosburgh, Western Technology, Inc.
1420 – 1440     Monel K–500 Hyrdogren Embrittlement MR2010–67
                         Mr. Robert Bayles, Center for Corrosion and Engineering Code 6134

Thursday Technical Session 2

Fleet Corrosion Symposium: Emerging Technologies and Cathodic Protection
Moderator:         Dr. Ken Vasanth, NSWC Carderock
0810 – 0830      Corrosion and Corrosion Fatigue of Amorphous Zirconium and
                          Titanium–Based Alloys MR2010–54
                          Mr. Aaron West, NSWC Corona
0830 – 0850      Novel Mechanical Sensor to Monitor Conditions Promoting Environmentally Assisted
                          Cracking MR2010–15
                          Mr. Fritz Friedersdorf, Luna Innovations
0850 – 0910      Tractored and Hand–Operated Vacuum Blasting Tools for Surface
                          Preparation MR2010–55
                          Geir Arne Veglo
0910 – 0930      Use of Capacitive Coupling and Electrostatic Methods for Corrosion Control
                          in Above–Ground, Above the Waterline and Mobile Applications MR2010–04
                          Mr. George Cowatch and Mr. Dan Cowatch, Counteract Corrosion
0930 – 0950      Cathodic Unbonding and Crevice Corrosion Control Using Low Voltage Anodes, Painting, 
                          and/or Bond–Coat on Stainless Steel Flanges of Large, Rubber–Booted, Cylindrical
                          Transducers in Large Stainless Steel Structure, Constituting a Shallow Sonar Array              
                          Dr. Colin J. Sandwith, APL
0950 – 1030      Break
1030 – 1050      Inhibition of Bacillus Coagulans–SS5 Caused– Corrosion of Mild Steel by a Bacterial 
                          Antagonism MR2010–18       
                          Dr. Arjumand Shah Bano, University of the Punjab
1050 – 1110      Novel Technologies for Standoff Detection of Surface Contaminants MR2010–13
                          Dr. Brad Frazer, Information Systems Labs, Inc.  

Fleet Corrosion Symposium: Maintenance and Inspection
Moderator:         Mr. Mark Funke, NSWC Carderock
1110 – 1130      Tool Innovations to Reduce Navy Costs MR2010–03
                          Mr. Ralph Fabian, Desco Manufacturing
1130 – 1200      Putting the Right Tools in the Hands of the Sailors, Part II MR2010–02
                          Mr. Dave Zibler, 3M Government Markets
1200 – 1330      Lite Lunch
1330 – 1355      Dehumidificationomics: The Financial Impact of Controlling Humidity,
                          Real and Imagined MR2010–24
                          Mr. Don Schnell, DH Tech
1355 – 1420      Dehumidification for Long–Term Lay–Ups of Shipping Vessels MR2010–23
                          Mr. Garrett Freeman, PPG Industries
1420 – 1440      Maintenance and Repair of Immersed Steel Bulkhead Sheet Piling MR2010–20
                          Mr. David Rozene, Acotec, Inc.

Fleet Corrosion Symposium: Future Directions
Moderator:        Mr. Rick Southard, NST Center
1440 – 1530     Future Directions – New Mega Rust Working Group Tasking
                         Mr. Beau Brinckerhoff, SEA 05P2
                         Mr. Dale Hirschman, U.S. Fleet Forces Command (N43B)

1530 – 1545     Fleet Corrosion Symposium Closing Remarks 
                         Mr. Beau Brinckerhoff, SEA 05P2
                         Mr. Dale Hirschman, U.S. Fleet Forces Command (N43B)


Friday, June 11

0730 – 0800      Coffee/Danish
0730 – 1300      Shipboard Corrosion Assessor Summit
                          Mr. Jim Wigle, COMNAVAIRFOR
                          Mr. Joel Korzun, Carrier Planning Activity

0800 – 1930      NACE: Shipboard Corrosion Assessment Training (S–CAT)
                          Mr. Earl Bowry and Mr. Ray Vickers, NACE
0800 – 1700      NACE Cathodic Protection (CP1)
                          Mr. Pat Thayne and Mr. Randall Webb, NACE
0800 – 1930      NACE Coatings Inspector Program (CIP) Level 2 Maritime Emphasis
                          Mr. Garner Holdsworth and Mr. Lou Vincent, NACE
0800 – 1700      NACE Coatings Inspector Program (CIP) Level 2 Maritime Emphasis (Testing)
                          Mr. Garner Holdsworth and Mr. Lou Vincent, NACE
0800 – 1930      NACE Cathodic Protection (CP1) (Testing)
                          Mr. Pat Thayne and Mr. Randall Webb, NACE
1000 – 1015      Break
1200 – 1300      Lunch
1500 – 1515      Break

   
 
American Society of Naval Engineers
1452 Duke Street • Alexandria, Virginia 22314 • Phone (703) 836-6727 • Fax (703) 836-7491 • Email: asnehq@navalengineers.org