Location

1452 Duke Street
Alexandria, Virginia 22314
Phone (703) 836-6727
Fax (703) 836-7491
Email: asnehq@navalengineers.org

ASNE Day 2013 - Agenda

Wednesday, February 20, 2013

0800 - 1200 Ship General Arrangements

0800 - 1200 An Introduction to the Use of Game Theory in Naval Engineering Applications

0930 - 1300 Student & Young Professionals (YP) Tour of NSWC Carderock

1300 - 1700 Student & YP Job Fair

1300 - 1700 International Naval Design Standards: An Introductory Course
Presented by ABS

1300 - 1900 Exhibit Setup

1330 - 1630 ASNE Sections Meeting

1700 - 2030 Registration Open

1730 - 1830 Student Congress
Nominations open through February 11

1830 - 2030 Sponsor/Exhibitor/Attendee/Student Welcome Reception




Thursday, February 21, 2013

0700 - 1800 Registration Open

0700 - 0800 Continental Breakfast

0800 - 0815 Welcome & Opening Remarks
CDR Dwight Alexander, USN (Ret.), Chairman, ASNE Day 2013
Mr. Ronald K. Kiss, President, ASNE

0815 - 0900 Keynote Address
ADM Jonathan W. Greenert, USN; Chief of Naval Operations

0900 - 1030 Student Breakfast with Guest Speaker
Guest Speaker: Mike Petters, President and CEO, Huntington Ingalls Industries

0900 - 1030 Program Management Track Panel 1:
Commonality: Challenges to Implementing Across Acquisition Programs
Moderator: RDML David H. Lewis, USN; PEO Ships
Assistant Moderator: Mr. Chuck Teichert, PEO Ships

Mr. Elliott B. Branch, Deputy Assistant Secretary of the Navy (Acquisition and Procurement)
Ms. Robin White, Director for Surface Ship Design and Systems Engineering, NAVSEA
Dr. Timothy J. McCoy, PE, Director, Navy Electric Ships Office (PMS 320)
Mr. John Wolff, Vice President, A.T. Kearney
Mr. Chuck Teichert, PEO Ships
Mr. Nick Guertin, PE, Director for Transformation, Deputy Assistant Secretary of the Navy (Research, Development, Test & Evaluation)
0900 - 1030 Ship Structures Track Opening Remarks and Technical Paper Session 1
Moderator: Mr. Glenn Ashe

Ship Structural Inspection, Maintenance and Repair
Bob Ballard (ABS)
Ship Structural Life Cycle Management - ASLP
Steve Melsom (SEA 21), Sam Albrecht (ABS)
Ship Structural Life Cycle Management - Civil
Dan Frangopol (Lehigh University)
1030 - 1100 Exhibit Hall Grand Opening

1030 - 1600 Student Poster Session in Exhibit Hall

1100 - 1230 Program Management Track Panel 2:
Modularity: Benefits of Modular Adaptable Ships
Moderator: RDML David H. Lewis, USN; PEO Ships
Assistant Moderator: CAPT Mike Good, USN (Ret.)

RADM Thomas S. Rowden, USN; Director, Surface Warfare Division, OPNAV N96
RDML James A. Murdoch, USN; PEO LCS
CDR Per Hesselberg, Royal Danish Navy
Dr. Norbert Doerry, Technical Director, SEA 05 Technology Group (SEA05TD), NAVSEA
LCDR Jon Page, DDG 1000 Program Office
Mr. Art Yendrey, PEO C4I
1100 - 1230 Ship Structures Technical Paper Session 2
Moderator: Dr. Paul Hess, ONR

Composite Ship Structures
Brian Jones (NSWC Carderock)
Aluminum Ship Structures
Dr. Bob Sielski, Dr. Matthew Collette (University of Michigan), Prof. Bob Dow
Structural Loads
Dr. Armin Troesch (University of Michigan), Dr. Thomas Schellin
1230 - 1400 MMA Luncheon and Call to Order (Requires separate registration)

Mr. John Rhatigan, The Entwistle Company, President, MMA
Mr. Jack P. Janetatos, Chairman of the Board, MMA
MMA Luncheon Remarks (Requires separate registration)

Mr. Ronald O’Rourke, Specialist in National Defense, Congressional Research Service
1230 - 1345 Exhibit Hall Luncheon

1330 - 1730 Global Shipbuilding Executive Summit (Invitation Only)
(Sponsored by Siemens PLM Software)

1345 - 1515 ASNE Day 2013 Concurrent Technical Paper Session 1

Track 1: Shipboard Integration of Pulsed Power Loads
Moderator: Dr. Zareh Soghomonian, QinetiQ North America
Assistant Moderator: Nate Spivey

Naval Power System Technology Road Map
Tim McCoy (NAVSEA)
Characterization of High Power Battery Cells and Analysis of Battery Module
Cooling for Shipboard Pulsed Load Management
B. M. Huhman, D. A. Wetz (Naval Research Laboratory)
Electric Power System Concepts for Integration of Advanced Sensor and Pulsed Loads in the DDG-51 Class Ships
J.D. Herbst, S.P. Pish, J.R. Jackson, B. Gully, A.L. Gattozzi (University of Texas
at Austin)
Track 2: Valuing Flexibility And Affordability
Moderator: Tim Barnard, SEA 05
Assistant Moderator: Dr. Shari Hannapel

Smart Voyage Planning Decision Aid: Reviewing the Financial Impact and Effectiveness of Various Implementation Strategies
Tom Martin (NAVSEA), Kristen Kirkpatrick, Kathleen Schneck (Herren Associates, Inc.)
The Rapid Ship Design Environment - Multi-Disciplinary Optimization of a U.S. Navy Frigate
Dr. Alexander Gray (NSWC Carderock), Brian Cuneo, Dr. David Singer, and Dr. Nickolas Vlahopoulos (University of Michigan)
Maximizing Combat System Affordability: A Holistic Approach to Multi-Year Procurements
Travis Winstead, Ann Hawpe, Jeff Herren (Herren Associates, Inc.)
Track 3: Future Naval Capabilities
Moderator: Dr. John Amy, ASNE RDA Staff
Assistant Moderator: Livia Cohen

Applications for Real-Time Information and Communication Architecture
Dr. I.V. Farquhar (Farquhar Consultants), Dr. David Dunham (KinetX, Inc.), Warren Martin
U.S. Navy C2 Tactical Interoperability: The Long View
Anthony Scaramozzi, CAPT O.H. (Hap) Perry III, USN (Ret.) (NAVSEA)
Carrier Team One: The Lessons from Longevity
Gerald B. Blanton (HII AMSEC LLC), Cindy Hubert, Jim Lee (APQC)
1345 - 1515 Ship Structures Technical Paper Session 3
Moderator: Dr. Bob Sielski

Fatigue and Fracture - Commercial
Roger Basu (Webb Institute)
Fatigue and Fracture - Naval
Dr. David Kihl (NSWC Carderock)
Design of Naval Ship Structures
Natale Nappi (N.S. Nappi Associates), Dr. Matthew Collette (University of Michigan)
1400 - 1430 MMA Coffee Break (Requires separate registration)

1430 - 1500 MMA Presentation (Requires separate registration)
Mr. Doyle Kitchen, Acting Director, Machinery Systems (SEA 05Z), NAVSEA

1500 - 1530 MMA Presentation (Requires separate registration)
Mr. Tyler Skarda, Manager, A.T. Kearney Public Sector and Defense Services

1515 - 1545 Break in the Exhibit Hall

1545 - 1715 ASNE Day 2013 Concurrent Technical Paper Session 2

Track 1: Lifecycle Support
Moderator: Dilip Ghate, SEA 05D5
Assistant Moderator: Robert Stratigos, SEA 05

Condition Based Maintenance of Very Large Complex System to Reduce Cost of
Ownership
Dr. Nayak Subhadarshi (ScienceTomorrow)
Lifecycle Support for Naval Ships Based on Structural Health Monitoring: Strategies for Moving from Data to Decisions
Dr. Matthew Collette, Dr. Jerome P. Lynch (University of Michigan)
Track 2: Combat Systems
Moderator: Chris Deegan, PEO IWS
Assistant Moderator: Stephen Weber, PEO IWS

Design Flexibility with Set-Based Design Observations from Ship-to-Shore Connector with SDM
Michael E. Buckley, David J. Singer (University of Michigan), Walt Mebane (NAVSEA)
Advanced Integrated Designs for Directed Energy and Electromagnetic Weapons for U.S. Navy, Based on Extremely High Magnetic Flux-Compression-Expansions/System
M. D. Driga, J. P. Bergstrom (University of Texas at Austin)
Operational Ship Utilization Modeling of the DDG 51 Class
LT Travis Anderson, USN, LT Katie Gerhard, USN, LT Bart Sievenpiper, USN (MIT)
Track 3: Ship and Underwater Vehicle Design
Moderator: CAPT Heidemarie Stefanyshyn-Piper, USN; NSWC Carderock
Assistant Moderator: Brandon Laing

Second Generation of Unmanned Surface Vehicles: Design Feature and Performance Validation by Numerical Simulations
Stefano Brizzolara, Chryssostomos Chryssostomidis (MIT)
The Internationalization of World Naval Design
CAPT Glenn M. Ashe, USNR (Ret.), CAPT Richard D. Delpizzo, USNR
Leveraging a Large UUV Platform with a Docking Station to Enable Forward Basing and Persistence for Light Weight AUVs
Bob Geoghegan (Battelle), Ross Lindman (The Columbia Group), Jeff Smith (Bluefin Robotics)
1545 - 1715 Ship Structures Panel: Structural Needs in Ship Design and Life Cycle Management
Moderator: RADM Thomas J. Eccles, USN; Chief Engineer and
Deputy Commander for Naval Systems Engineering, NAVSEA

Dr. Jeffrey Beach, Professor, The George Washington University
Mr. Rickard Anderson, Military Sealift Command
CDR Michael Rorstad, USCG
Christopher Serratella, ABS
Mr. Ben Capuco, Vice President, Gibbs & Cox
CDR Christopher Cable, USN (Ret.); Director, Auxiliary and Special Mission Ship Design Division, NAVSEA
1530 - 1700 MMA Commonality Panel (Requires separate registration)
Moderator: John M. Sofia, Command Standard Officer, NAVSEA Commonality Lead

Mr. William Moss, Code 9450, NAVSSES
Mr. John Trapp, Sales Manager - Key Accounts, Ward Leonard Eletric Company
Mr. Robert H. Krist, President, Global/SFC Valves
Mr. Matt Felt, Product Manager - Navy and Specialty Motors, Baldor-Reliance
1715 - 2030 Honors Gala (Additional registration required)

1715 - 1800 - Honors Gala Welcome Reception in Exhibit Hall

Presentation of Student Poster Awards in Exhibit Hall

1800 - 1930 - Awards Ceremony

Frank G. Law Award for long-time dedication and service to ASNE
Presented by Mr. Ronald K. Kiss to RADM Jeffrey A. Brooks, USN (Ret.)

Rosenblatt Young Naval Engineer Award
Presented by Dr. Armin Troesch to Dr. Leigh S. McCue-Weil

Clifford G. Geiger Award for naval logistics
Presented by RADM Ronald J. Rábago, USCG to CDR Jonathan D. Baker, USCG PE

Harold E. Saunders Award for lifetime achievement
Presented by RADM John H. Korn, USCG to Mr. Michael F. Tangora

Gold Medal Award for a singular achievement in naval engineering
Presented by VADM Kevin M. McCoy, USN to RADM Thomas J. Eccles, USN

1930 - 2030 - Gala Reception in Exhibit Hall
1830 - 1930 International Hydrofoil Society (IHS) and SNAME SD-5 Meeting
Meeting held in conjunction with ASNE Day 2013.
To register, contact Mark Bebar at mbebar@csc.com.



Friday, February 22, 2013

0700 - 1400 Registration Open

0700 - 1400 Exhibit Hall Open

0715 - 0800 Continental Breakfast in Exhibit Hall

0800 - 0900 Student Technical Session

0800 - 0930 ASNE Day 2013 Concurrent Technical Paper Session 3

Track 1: Ship System Design
Moderator: Eric Duncan, SEA 05P
Assistant Moderator: James Webster

Open Architecture Database Driven Design for Large Scale Distributed Ship Machinery Control Systems
Dr. Troy V. Nguyen, Edward H. Moeckl, Daniel H. Hackney (Northrop Grumman)
Structural Joining Techniques for Aluminum Ship Construction that Reduce Cost and Improve Performance
Kyle A. Crum, Jerri McMichael, Bill Grassel (Alcoa Technical Center)
Track 2: Shipboard & Offshore Energy
Moderator: Tom Martin, SEA 05T
Assistant Moderator: Kellen Bucher

Modeling and Simulation Roadmap to Enhance Electrical Energy Security of U.S. Naval Bases
R.E. Hebner, J.D. Herbst, A.L. Gattozzi, F.M. Uriarte (University of Texas at Austin)
Bidirectional Power Converters Perform DC/DC , AC/DC & DC/AC Functions in Shipboard Power Systems
Boris S. Jacobson (Raytheon)
Track 3: Weapons Engineering
Moderator: CAPT Michael Ziv, USN
Assistant Moderator: Jennifer Lin

Solid State Laser Technology Maturation Program Officer
Peter Morrison (ONR 35)
Analyzing Fleet Capabilities Using Kill Chains
Sara Wallace, Dave Clawson, Greg Little (NSWC Dahlgren)
0800 - 0930 MMA Panel: Point - Counterpoint Discussion (Open to all ASNE Day participants)
Moderator: RDML Joseph Carnevale, USN (Ret.);
Senior Defense Advisor, Shipbuilders Council of America

Industry Panelists

Mr. Anthony Sabbatino, President and CEO, Bogue Systems, Inc.
Mr. Roy D. Arnold, President and CEO, IMECO, Inc
Mr. Michael Ripich, President, AT&F Steel
Mr. Joseph J. Mullen, President, US Joiner
Navy Panelists

RADM Thomas J. Eccles, USN; Chief Engineer and Deputy Commander for Naval Systems Engineering, NAVSEA
RADM Ronald J. Rábago, USCG; Assistant Commandant for Engineering & Logistics
RDML David H. Lewis, USN; PEO Ships (Invited)
RDML Mark R. Whitney, USN; Deputy Commander, Logistics, Maintenance and Industrial Operations, NAVSEA
0800 - 0930 Ship Structures Panel: Future Needs in Ship Structures
and Ship Structures Track Wrap-up Session
Moderator: Mr. Ronald K. Kiss, President, ASNE

Dr. Jeffrey Beach, Professor, The George Washington University
Mr. Tim McCue, Vice President, Engineering, General Dynamics NASSCO
Mr. Todd Grove, Senior Vice President and Chief Technology Officer, ABS
Mr. Jonathan Kaskin, Senior Advisor - Maritime, ODUSN Plans, Policy, Oversight & Integration
Dr. Bob Dow, Professor of Marine Structures, Newcastle University
0930 - 1000 Coffee Break in the Exhibit Hall

0930 - 1315 Poster Session in Exhibit Hall

1000 - 1045 ASNE Day 2013 Guest Speaker
VADM James D. Syring, USN; Director, Missile Defense Agency

1000 - 1030 MMA Presentation: Modularity in Electrical Equipment Design
(Requires separate registration)

Mr. Bill Berger, Business Development Manager, Ward Leonard Electric Company
Mr. Howard Plude, Director, Technical Programs, Ward Leonard Electric Company
Mr. Myron Moroz, Director, Controls and Test Systems, Ward Leonard Electric Company
1045 - 1100 Coffee Break

1100 - 1230 ASNE Day 2013 Panel: The Government and Industry Challenge
to Create and Sustain the Navy Fleet
Moderator: VADM Kevin M. McCoy, USN; Commander, NAVSEA

Ms. Allison Stiller, Deputy Assistant Secretary of the Navy (Research, Development & Acquisition) Ship Programs
RADM David C. Johnson, USN; PEO Submarines
Dr. Timothy J. McCoy, PE, Director, Navy Electric Ships Office (PMS 320)
RADM Thomas J. Eccles, USN; Chief Engineer and Deputy Commander for Naval Systems Engineering, NAVSEA
1030 - 1200 MMA Shipbuilders Panel (Requires separate registration)
Moderator: Mr. Jack Barney, Johnson Controls/York International;
Vice Chairman, MMA

Ms. Lori Harper, Vice President - Supply Chain Management, HII Ingalls Shipbuilding
Mr. Brian Fields, Vice President - Supply Chain Management, HII Newport News Shipbuilding
Mr. Pat Thomas, Vice President - Material and Quality, Bath Iron Works
Mr. Blair Decker, Director - Material Acquisition, General Dynamics Electric Boat
1230 - 1315 Awards Luncheon Reception in Exhibit Hall

1315 - 1430 Awards Luncheon with Keynote Speaker
Speaker: ADM John C. Harvey, Jr., USN (Ret.)

Solberg Award for naval engineering research
Presented by Dr. Norbert Doerry to Dr. David J. Singer

Claud A. Jones Award for Fleet Engineer
Presented to Mr. Scott C. Ramalho

Frank C. Jones Award for major maintenance and alteration achievements
Presented by VADM Philip H. Cullom, USN to Mr. Guy V. Holsten

"Jimmie" Hamilton Award for best paper published in the Naval Engineers Journal
Presented by RADM David C. Johnson, USN to Mr. Joseph M. Bradley, Mr. William J. Dalton, Ms. Christy Goff, RDML(SEL) Michael Jabaley, USN, Mr. Charles McNamara, Mr. Christopher S. Trost
1430 ASNE Day 2013 Concludes