Location

1452 Duke Street
Alexandria, Virginia 22314
Phone (703) 836-6727
Fax (703) 836-7491
Email: asnehq@navalengineers.org

Fleet Maintenance and Modernization Symposium 2013 - Agenda

The FMMS 2013 agenda is tentative and subject to change.

Monday, August 26

0800 - 1200 Professional Development Course

Technical Briefings for Ship’s Force from the Type Commander to Improve Planning and Executing of CNO Availabilities
1300 - 1700 Professional Development Course

Project/Program Management Challenges & Successes - An Interactive Knowledge Sharing Workshop
View Course Descriptions and Register



Tuesday, August 27

0700 - 1730 Registration Open

0700 - 0800 Network Breakfast in Exhibit Hall

0700 - 0800 Authors Breakfast

0815 - 0830 Opening Remarks

CAPT Joe Luckard, USN (Ret.), FMMS 2013 Chairman
Mr. Glenn Ashe, President, ASNE
0830 - 0930 Keynote Address

VADM David H. Buss, USN; Commander, Naval Air Force, US Pacific Fleet (Confirmed)
0930 - 1030 Break in Exhibit Hall

1030 - 1145 Technical Track A

Track 1A - Lifecycle Management and Total Ownership Cost
Moderator: Mr. Mike D'Amato, AMSEC, A Subsidiary of Huntington Ingalls Industries
Better Enabling the on Schedule and on Budget Performance of Major Equipment Replacements, Modernizations and Nuclear Refuelings
Robert G. Brown (Dassault Systemes Delmia Corp.)
Improved Fleet Readiness with Innovative and Cost Effective Technology
Kathy Carawan, Arthur Billingsley (Oracle)
Track 2A - New Technology
Moderator: Mr. David Saavedra, ASNE San Diego Section Secretary
Underwater Dry Chamber Aluminum Welding in Support of U.S. Navy Ship Repair Operations (Hyperbaric Aluminum Welding)
Kenneth Elliott, Justin Pollack (Phoenix International Holdings)
A 13 Year Assessment of the Condition of Seawater Ballast Tanks of the USS ESSEX (LHD 2) preserved with High Solids Coatings
Mark Ingle & Robert Steele (NAVSEA), Paul Slebodnick, James R. Martin, John Wegand & Edward J. Lemieux (NRL), Bruce N. Nelson (Battenkill Technologies, Inc.), Gordon Kuljian (GK Consulting, LLC) John L. Cuzzocrea (EXCET, Inc.), David Zuskin (SAIC)
Track 3A - Modernization and Maintenance
Moderator: Dr. Robert Sielski, Naval Architect - Structures
Stator Winding Partial Discharge Activity for Marine Air-Cooled Generators
Vicki Warren (Qualitrol)
Electronic Underwater Thickness Inspections on Navy Ships: Using Technology to Achieve Precise, Measurable, and Repeatable Results
Peter LeHardy (Phoenix International Holdings), Joey Walters (Seaward Marine Services Inc.)
1145 - 1245 Luncheon in Exhibit Hall

1245 - 1345 Keynote Speaker

RDML Bryant Fuller, USN; Chief Engineer and Deputy Commander for Naval Systems Engineering, NAVSEA
1345 - 1500 Technical Track B

Track 1B - Lifecycle Management and Total Ownership Cost
Moderator: Mr. Kirk Burgamy, Q.E.D. Systems, Inc.
UHMWPE – A Maintenance Free Material for Extending Life Cycle of Shipboard Well Deck Systems
Gary Koza (Life Cycle Engineering, Inc), Bryan Olin (Polymer Industries)
Topside Corrosion Control (TCC) System Initiative: A Singled Up, Comprehensive Approach to Topside Corrosion Control
Steve Melsom, Linda Stiles (SEA 21), Edward Lemiuex, John Wegand (NRL), Ed Godfrey (SEA 21), Patrick Lahr (Corrosion Control Knowledge Sharing Network)
Track 2B - New Technology
Moderator: LT Eric Brege, USN, P.E., SWRMC
Adaptation of Industrial Robotics to Fleet Maintenance
Joseph Wagner (Battelle)
Initiatives in Bonded Ship Structural Repairs
John M. Noland, Daniel C. Hart, Douglas C. Loup, Edward P. Udinski (NSWC Carderock), Robert A. Sielski (Naval Architect–Structures)
Track 3B - Modernization and Maintenance
Moderator: Mr. Jason Thomas
Auxiliary Electric Drive (AED) for the United States Coast Guard WMSL-750 Class Ship
Ahmed Majumder (USCG CG-932), Michael A. Mensch, Michael J. DiTaranto, Nicholas R. Dewey (NSWC SSES), CAPT John G. Walker, USN (Ret.) (Thor Solutions LLC)
Product Line Management: The Right Tool for Today’s Fleet
RADM Ron Rábago, USCG (CG-4), CDR Paul Stukus, USCG (CG-452)
Track 4B - Modernization and Maintenance
Moderator: Mr. Rich Caccese, SEA-21
The Material Condition Kill Chain
RADM Robert O. Wray, Jr., USN; President, INSURV
CG 47 Cruiser Harvesting Project — Part 2: The Cost Avoidance and Additional Benefits of Harvesting Assets from Ex-CG 47/48/51
Ashley Ferguson, Alan Karpovitch (NSWC Carderock Div Det Phila)
1500 - 1600 Break in Exhibit Hall

1600 - 1730 Panel Discussion: Improving Affordability in New Ship Design and Construction
Moderator: RADM Jeffrey Brooks, USN (Ret.), General Dynamics NASSCO-Earl Industries

RADM Robert Wray, USN; President, INSURV
RADM Joseph Horn, USN; PEO IWS
RDML David Lewis, USN; PEO Ships
Mr. Fred Harris, President, General Dynamics NASSCO
1730 - 1830 Cocktail Reception in Exhibit Hall



Wednesday, August 28

0700 - 1900 Registration

0700 - 0800 Network Breakfast in Exhibit Hall

0700 - 0800 Authors Breakfast

0800 - 0930 Panel Discussion: Readiness Tradeoffs - Effective and Affordable Decisions
to Shape the Force
Moderator: RADM Joseph Campbell, USN (Ret.), American Systems

RADM Ronald Rábago, USCG; Assistant Commandant for Engineering and Logistics
RADM Richard Berkey, USN; Fleet Maintenance Officer, Fleet Forces Command
RDML Mark Whitney, USN; SEA 04
RDML David Gale, USN; Commander, Navy Regional Maintenance Command
RDML Bryant Fuller, USN; Chief Engineer and Deputy Commander for Naval Systems Engineering, NAVSEA
0930 - 1030 Break in Exhibit Hall

1030 - 1145 Technical Track C

Track 1C - Lifecycle Management and Total Ownership Cost
Moderator: LT Amanda Towey, SWRMC Code 300
Supporting the U.S. Navy Fleet in Any Sea: From Design to In-Life Sustainment to Modernization
Umberto Vianello, Philip Bozzelli, Francesco Perra, Lorenzo Rainiere (USIT Enterprises)
Track 2C - New Technology
Moderator: LT Michael J. Beautyman, Jr., SWRMC Code 330
Life Extension of a 100,000 Deadweight Floating Storage Unit for the Australian Continental Shelf
Iain Braidwood (Teekay Corporation)
Copper Based Antifouling – A Regulatory Update and Recent Scientific Environmental Studies
Neal Blossom (American Chemet Corporation)
Track 3C - Modernization and Maintenance
Moderator: LCDR Marianne Holtphoenix, USN; CNSP
Readiness Engineering Data Integration (REDI) System
Michael Dipilla, Christopher Philip (NSWC SSES)
Underwater Replacement of #1 Shaft Stern Tube Bearing on USS George H. W. Bush (CVN 77)
Thomas Payne, Peter LeHardy (Phoenix International Holdings)
Track 4C - Modernization and Maintenance
Moderator: Mr. Glenn Hofert, P.E., Q.E.D. Systems, Inc.
LEDs: Lowering Maintenance Costs and Energy Consumption
Roger Buelow, Greg Flies, Keith Kazenski (Energy Focus, Inc.)
1145 - 1245 Luncheon in Exhibit Hall

1245 - 1345 Keynote Speaker

VADM Thomas H. Copeman, USN; Commander, Naval Surface Forces/ Commander, Naval Surface Force, U.S. Pacific Fleet (Confirmed)
1345 - 1400 Presentation of "Jimmie" Hamilton Award

1400 - 1430 Break in Exhibit Hall

1430 - 1600 Point-Counterpoint Panel
Moderator: RDML Joe Carnevale, USN (Ret.)

Navy Panelists:

RADM Richard D. Berkey, USN; Fleet Maintenance Officer, U.S. Fleet Forces Command
RDML David J. Gale, USN; Commander, Navy Regional Maintenance Command
CAPT Michael Malone, USN; Commanding Officer, Surface Maintenance Engineering Planning Program
Industry Panelists:

Mr. David J. Carver, Vice President of Repair, General Dynamics NASSCO
Mr. Thomas W. Epley, President and CEO, Marine Hydraulics International Inc.
Mr. Robert A. Kilpatrick, President and General Manager, BAE Systems
1600 - 1615 Break

1615 - 1730 Panel Discussion: Master Chief Roundtable

1730 Closing Remarks



Thursday, August 29

0800 - 1300 JINII Panel