Location

1452 Duke Street
Alexandria, Virginia 22314
Phone (703) 836-6727
Fax (703) 836-7491
Email: asnehq@navalengineers.org

Mega Rust 2010 - Agenda

Please Note: Some times and speakers are tentative.

Monday, June 7

0730 – 1700 Registration
0800 – 0900 Continental Breakfast
0800 – 1700 NAVSEA Basic Paint Inspector (NBPI) (Separate Registration Required)
Ms. Joyce Wright and Mr. Gordon Kuljian, SSPC
0800 – 1930 NACE: Shipboard Corrosion Assessment Training (S-CAT)
Mr. Earl Bowry and Mr. Ray Vickers, NACE (Separate Registration Required)
0800 – 1830 NACE Cathodic Protection (CP1) (Separate Registration Required)
Mr. Pat Thayne and Mr. Randall Webb, NACE
0800 – 1930 NACE Coatings Inspector Program (CIP) Level 2 Maritime Emphasis
Mr. Garner Holdsworth and Mr. Lou Vincent, NACE (Separate Registration Required)
0800 – 1700 USCG Coatings Tiger Team Meeting (By Invitation Only)
Mr. John Kern, USCG Engineering Logistics Center, Baltimore, MD
0800 – 1700 Navigating Standard Item 009–32 Class (Separate Registration Required)
Mr. Terry New, Rapid Deployment Systems
0900 – 1200 Soluble Salt Testing and Removal
Mr. Hap Peters, Chlor*Rid
1000 – 1100 “Just-Do-Its” Working Group (By Invitation Only)
Mr. Mark Funke, NST Center
1100 – 1300 Blaster and Painter Productivity and Quality of Work Life Working Group
Mr. Charlie Simmons, NAVSEA 04XP Deputy
1200 – 1700 Exhibitor Set Up
1300 – 1700 Surface Preparation by Water Jet Methods
Dr. Lydia Frenzel, Advisory Board
1300 – 1700 Global War on Corrosion Working Group Part II
Mr. Tim Cherry, Carrier Planning Activity PMS 312C
1400 – 1600 Introducing Products to DOD Utilizing Specifications and Standards (Open Session)
Mr. Anthony Eng, NSWC Carderock
Mr. Stephen J. Spadafora, NAVAIRSYSCOM
1500 – 1530 Break


Tuesday, June 8

0730 – 0800 Coffee/Continental Breakfast
0730 – 1700 Registration
0730 – 1700 Speaker Ready Room
0800 – 1700 NAVSEA Basic Paint Inspector (NBPI)
Ms. Joyce Wright and Mr. Gordon Kuljian, SSPC
0800 – 1930 NACE: Shipboard Corrosion Assessment Training (S-CAT)
Mr. Earl Bowry and Mr. Ray Vickers, NACE
0800 – 1830 NACE Cathodic Protection (CP1)
Mr. Pat Thayne and Mr. Randall Webb, NACE
0800 – 1930 NACE Coatings Inspector Program (CIP) Level 2 Maritime Emphasis
Mr. Garner Holdsworth and Mr. Lou Vincent, NACE
0800 – 1300 Exhibitor Set Up
1000 – 1020 Break
1215 – 1345 Keynote Luncheon
Mr. Daniel Dunmire, Director for Corrosion Policy and Oversight, Office of the Under
Secretary of Defense (Acquisition, Technology and Logistics)
1400 – 1500 Flag Tour of Exhibit Hall
Vice Admiral Kevin M. McCoy, USN; Commander, Naval Sea Systems Command
1430 – 1530 Flag Tour of Exhibit Hall
Rear Admiral J. Clarke Orzalli, USN; Director, Fleet Maintenance,
U.S. Fleet Forces Command (N43)
1500 – 1600 Flag Tour of Exhibit Hall
Rear Admiral James P. McManamon, USN; Deputy Commander for
Surface Warfare, SEA21, NAVSEA
1530 – 1630 Flag Tour of Exhibit Hall
Rear Admiral Joseph F. Campbell, USN; Deputy Commander, Logistics,
Maintenance and Industrial Operations, SEA04, NAVSEA
1730 – 1930 Opening Reception

Tuesday Technical Session
Moderator: Mr. Mark Lattner, NAVSEA

0800 – 0810 Administrative Remarks
0810 – 0830 Welcome Aboard/Opening Remarks MR2010–0A
Mr. Beau Brinckerhoff, NAVSEA 05P2
Mr. Dale Hirschman, U.S. Fleet Forces Command (N43B)
0830 – 0855 Keynote Address
Vice Admiral Kevin M. McCoy, USN; Commander, Naval Sea Systems Command
0855 – 0915 Corrosion Policy Updates
Mr. Dail Thomas, Department of the Navy Corrosion Executive
0920 – 0940 U.S. Fleet Forces Command
Mr. Dale Hirschman, U.S. Fleet Forces Command (N43B)
0940 – 0955 COMNAVAIRFOR
Mr. Jim Wigle, COMNAVAIRFOR
0955 – 1010 COMNAVSURFOR
Mr. Stuart Morgan, COMNAVSURFOR
1010 – 1030 Break
1030 – 1055 Up–Front Corrosion Planning in Acquisition Design
Dr. Roger D. Hamerlinck, Senior Acquisition Policy Specialist, Office of the Assistant
to the Secretary of the Army (Acquisition, Logistics and Technology)
1055 – 1120 Naval Sea Systems Command
Mr. Mark Ingle, NAVSEA 05P23
1120 – 1145 Naval Air Systems Command
Mr. Steve Spadafora, Naval Air Systems Command
1145 – 1210 Marine Corps Systems Command
Mr. Matt Koch, Marine Corps Systems Command
1215 – 1345 Keynote Luncheon
Mr. Daniel Dunmire, Director for Corrosion Policy and Oversight, Office of the Under
Secretary of Defense (Acquisition, Technology and Logistics)
1350 – 1450 Fleet Panel
Rear Admiral Joseph F. Campbell, USN
Deputy Commander, Logistics, Maintenance and Industrial
Operations, SEA 04, NAVSEA
(Tentative)
Rear Admiral J. Clarke Orzalli, USN
Director, Fleet Maintenance, U.S. Fleet Forces Command (N43)
Rear Admiral James McManamon, USN
Deputy Commander for Surface Warfare, SEA 21, NAVSEA (Tentative)
1450 – 1515 Naval Shore Facilities Corrosion Control Program
Mr. Dan Zarate, Naval Facilities Engineering Command
1515 – 1540 ONR Corrosion Science and Technology Efforts
Mr. Ted Lemieux, Naval Research Laboratory
1540 – 1555 Break
1555 – 1620 Cost of Corrosion Study
Mr. Bill Needham, Naval Surface Warfare Center, Carderock Division
1620 – 1645 Mega Rust "Just-Do-Its" Working Group Update
Mr. Mark Funke, NST Center
1645 – 1710 Cold Spray Technology
Dr. Matthew Trexler, Army Research Laboratory Materials and Manufacturing Branch


Wednesday, June 9

0700 – 0800 Deluxe Continental Breakfast
0730 – 1700 Conference Registration
0900 – 1700 Exhibit Hall Open (One hour break 1130 – 1230)
0800 – 1700 Speaker Ready Room
0800 – 1200 Department of the Navy Corrosion Cross-Functional Team (CFT) Meeting
(By Invitation Only)
Mr. Dail Thomas, Department of the Navy Corrosion Executive
0800 – 1930 NACE: Shipboard Corrosion Assessment Training (S–CAT)
Mr. Earl Bowry and Mr. Ray Vickers, NACE
0800 – 1830 NACE Cathodic Protection (CP1)
Mr. Pat Thayne and Mr. Randall Webb, NACE
0800 – 1930 NACE Coatings Inspector Program (CIP) Level 2 Maritime Emphasis
Mr. Garner Holdsworth and Mr. Lou Vincent, NACE
0950 – 1020 Break in the Exhibit Hall
1200 – 1300 Lunch on your own
1300 – 1700 Painting Center of Excellence (PCoE)
Mr. Beau Brinckerhoff, SEA 05P2
1440 – 1545 Break in the Exhibit Hall

Wednesday Technical Sessions
Moderator: Mr. Mark Lattner, NAVSEA

0800 – 0810 Administrative Remarks
0810 – 0830 Aviation Maintenance Policy Overview
CAPT Will Ainsworth, Director, Aviation Maintenance Policy, COMNAVAIRFOR N422
0830 – 0850 Southwest Regional Maintanance Center: Maintenance and Corrosion Activities
CAPT Jerry Reina, Commander, Southwest Regional Maintanance Center
0850 – 0910 Corrosion Control Assistance Team (CCAT)
Mr. Rich Hays, NSWC Carderock
0910 – 0930 Alternative Approaches to Ships Force Preservation
CDR Stephen Sarar, COMSUBLANT N43
0930 – 0950 Mega Rust Just–Do–It Working Group Update
Mr. Mark Funke, NST Center
0950 – 1010 Fleet Corrosion Symposium Open Discussion
Mr. Beau Brinckerhoff, SEA 05P2
Mr. Dale Hirschman, U.S. Fleet Forces Command (N43B)
1010 – 1040 Break in the Exhibit Hall

Fleet Corrosion Symposium: U.S. Marine Corps
Moderator: Mr. Andrew Sheetz, NSWC Carderock
1040 – 1105 Metrics–Driven Analysis to Optimize Tactical Vehicle Corrosion Maintenance
Repair Intervals MR2010–34
Mr. Jim Ellor, Elzly Technology Corporation
1105 – 1130 High Build Bed Liner Type Coatings Use for the Mitigation of Up-Armor
Corrosion MR2010–35
Ms. Lauren Paladino, Elzly Technology Corporation
1130 – 1155 Repair and Repainting of CARC over CARC MR2010–36
Ms. Sheri Sampson, Excet Inc., Naval Research Lab
1300 – 1325 Development of a Ground Vehicle Appendix for the DoD Corrosion Prevention
and Control Planning Guidebook MR2010–37
Mr. John Repp, Elzly Technology Corporation
1325 –1350 Marine Corps Prevention and Control Program Corrosion Prevention Products
Materials and Processes MR2010–38
Mr. Brad Shaw, Visionpoint Systems, Inc.

Fleet Corrosion Symposium: Coating Technology
Moderator: Mr. Dick Gilbert, Innovative Productivity, Inc.
1040 – 1105 SSPC Standards Initiatives and Training/Certification Programs of Interest
to the Navy Community MR2010–08
Mr. Michael Damiano, SSPC
1105 – 1130 Zinc Rich Primers for Corrosion Protection in Marine Environments MR2010–48
Mr. Pete Ault, Elzly Technology Corporation
1130 – 1155 Internet–Enabled Standard Item 009–32, Documentation Collaboration in Coatings Quality
Assurance Toolkit (CQATK) MR2010–12
Mr. John Horst, MI Technical Solutions
1300– 1325 Magnesium Rich, Chrome Free Primer MR2010–07
Mr. Patrick Adams, Akzo Nobel Aerospace Coatings
1325 – 1350 Zinc Rich Coating System for Fasteners and Parts MR2010–25
Mr. Matthew Scott, PPG Industries

Fleet Corrosion Symposium: Combat Systems, Antennas, Electronics
Moderators: Dr. Tim Tenopir, NSWC Port Hueneme
Moderators: Mr. Charlie Cox, NSWC Crane
1350 – 1415 Combat Systems Maintenance Improvements MR2010–40
Dr. Tim Tenopir, NSWC Port Hueneme
1415 – 1440 Vapor Phase Inhibitors to Improve Life of Aircraft in the Hostile
Corrosive Environment MR2010–39
Dr. Behzad Bavarian, California State University
1510 – 1535 An Update on the Performance of Vapor Phase Corrosion Inhibitors (VCIs)
for Protecting Shipboard Voids MR2010–05
Dr. Ken Vasanth, NSWC Carderock
1450 – 1510 Technology Developments to the Faster, Easier, Cheaper Maintenance Concepts
for the U.S. Navy and All Military Services
Mr. Larry Cerenzie, FSC Coatings

Fleet Corrosion Symposium: Corrosion Prevention Technologies and Innovative Products
Moderator: TBA
1350 – 1410 Spray Technique Analysis and Research for Defense (STAR 4Defense) Program MR2010–16
Mr. Rick Klein, STAR 4D
1410 – 1430 Chloride Removal Technology MR2010–06
Ms. Lenora Meister, Salt–Away Products
1430 – 1450 SBS Training Course MR2010–63
Mr. Wayne Mathe, C. Wherthy Enterprises
1450 – 1510 Quiet Technology for Industrial Vacuums MR2010–21
Mr. Chris McNamara, Rapid–Prep LLC
1510 – 1530 Break in the Exhibit Hall
1530 – 1555 SaltSmart – Improved Method for Salt Contamination Measurements MR2010–49
Mr. Gavin Jones, Innovative Productivity, Inc.
1555 – 1615 NSRP Surface Preparation and Coating Update MR2010–28
Mr. Steve Cogswell, Atlantic Marine
1615 – 1700 Fleet Corrosion Symposium Open Discussion


Thursday, June 10

0700 – 0800 Deluxe Continental Breakfast
0730 – 0900 Conference Registration
0800 – 1700 Speaker Ready Room
0800 – 1200 Painting Center of Excellence (PCoE)
Mr. Beau Brinckerhoff, SEA 05P2
0800 – 1545 Shipboard Corrosion Assessor Summit
Mr. Jim Wigle, COMNAVAIRFOR
Mr. Joel Korzun, Carrier Planning Activity
0800 – 1930 NACE: Shipboard Corrosion Assessment Training (S–CAT)
Mr. Earl Bowry and Mrs. Ray Vickers, NACE
0800 – 1830 NACE Cathodic Protection (CP1)
Mr. Pat Thayne and Mr. Randall Webb, NACE
0800 – 1930 NACE Coatings Inspector Program (CIP) Level 2 Maritime Emphasis
Mr. Garner Holdsworth and Mr. Lou Vincent, NACE
0800 – 1200 Cathodic Protection Advancement Meeting
Mr. Andrew Seelinger, NAVSEA 05P23
0930 – 1330 Exhibits
1200 – 1330 Lite Lunch
1330 – 1900 Exhibitor Breakdown
1500 – 1700 Tour of Fleet Readiness Center Southwest, Naval Air Station North Island
(Please Note: The bus will depart at 1430.)
TBD Break

Thursday Technical Session 1

0800 – 0810 Administrative Remarks

Fleet Corrosion Symposium: Coatings and Surface Preparation Technologies
Moderators: Ms. Pauline Smith, U.S. Army Research Lab (Morning)
Mr. Dick Gilbert, Innovative Productivity, Inc. (Afternoon)
0810 – 0830 Moving Technical Knowledge Into Decision Making MR2010–22
Mr. Cliff Johnson, NACE
0830 – 0850 Peel and Stick Non–Skid Program Update MR2010–01
Mr. Dave Zilber, 3M Government Markets
0850 – 0910 A Rapid and Cost Effective Method for Performing Topside Coatings Assessments on U.S.
Navy Ships MR2010–26
Mr. Bruce Nelson, Battenkill Technologies, Inc.
0910 – 0930 Preservation of Water Tight Doors MR2010–47
Mr. Brad Bamford, Automatic Coatings Limited
0930 – 0950 Non–Skid Coatings MR2010–19
Mr. Charlie Tricou, Penn State University
0950 – 1030 Break
1030 – 1050 Corrosion and Cathodic Protection of 5XXX Series Aluminum Alloys MR2010–30
Dr. Brandice Green, SAIC/NRL Key West
1050 – 1110 Technology Advancements for Common and Complex Coating Thickness Measurement
Applications MR2010–27
Mr. Paul Lomax, Fischer Technology, Inc.
1110 – 1130 The New Coast Guard MR2010–51
Mr. Gary Peters, U.S. Coast Guard, Surface Forces Logistics Center, Engineering
Services Division, Aging Cutter and Boat Branch
1130 – 1150 Enginetics: Changing Warfare with the Greatest Engine Technology Advancement
in 50 years – Increased Fule Economy, Reduced Emissions and Heat Signatures,
Reduced Logistics Trails, Increased Engine Reliability and Lives Saved MR 2010–64
Mr. Larry Cerenzie, FSC Coatings, Inc.
1200 – 1330 Lite Lunch
1330 – 1355 Surface Conditioning for Improved Corrosion Resistance of Marine and
Aerospace Aluminum Alloys MR2010–14
Mr. James T. Garrett, Luna Innovations
1355– 1420 LED Lighting Advancements for Paint, Surface Preparation and Industrial Applications
MR2010–46
Mr. Matt Vosburgh, Western Technology, Inc.
1420 – 1440 Monel K–500 Hyrdogren Embrittlement MR2010–67
Mr. Robert Bayles, Center for Corrosion and Engineering Code 6134

Thursday Technical Session 2

Fleet Corrosion Symposium: Emerging Technologies and Cathodic Protection
Moderator: Dr. Ken Vasanth, NSWC Carderock
0810 – 0830 Corrosion and Corrosion Fatigue of Amorphous Zirconium and
Titanium–Based Alloys MR2010–54
Mr. Aaron West, NSWC Corona
0830 – 0850 Novel Mechanical Sensor to Monitor Conditions Promoting Environmentally Assisted
Cracking MR2010–15
Mr. Fritz Friedersdorf, Luna Innovations
0850 – 0910 Tractored and Hand–Operated Vacuum Blasting Tools for Surface
Preparation MR2010–55
Geir Arne Veglo
0910 – 0930 Use of Capacitive Coupling and Electrostatic Methods for Corrosion Control
in Above–Ground, Above the Waterline and Mobile Applications MR2010–04
Mr. George Cowatch and Mr. Dan Cowatch, Counteract Corrosion
0930 – 0950 Cathodic Unbonding and Crevice Corrosion Control Using Low Voltage Anodes, Painting,
and/or Bond–Coat on Stainless Steel Flanges of Large, Rubber–Booted, Cylindrical
Transducers in Large Stainless Steel Structure, Constituting a Shallow Sonar Array
Dr. Colin J. Sandwith, APL
0950 – 1030 Break
1030 – 1050 Inhibition of Bacillus Coagulans–SS5 Caused– Corrosion of Mild Steel by a Bacterial
Antagonism MR2010–18
Dr. Arjumand Shah Bano, University of the Punjab
1050 – 1110 Novel Technologies for Standoff Detection of Surface Contaminants MR2010–13
Dr. Brad Frazer, Information Systems Labs, Inc.

Fleet Corrosion Symposium: Maintenance and Inspection
Moderator: Mr. Mark Funke, NSWC Carderock
1110 – 1130 Tool Innovations to Reduce Navy Costs MR2010–03
Mr. Ralph Fabian, Desco Manufacturing
1130 – 1200 Putting the Right Tools in the Hands of the Sailors, Part II MR2010–02
Mr. Dave Zibler, 3M Government Markets
1200 – 1330 Lite Lunch
1330 – 1355 Dehumidificationomics: The Financial Impact of Controlling Humidity,
Real and Imagined MR2010–24
Mr. Don Schnell, DH Tech
1355 – 1420 Dehumidification for Long–Term Lay–Ups of Shipping Vessels MR2010–23
Mr. Garrett Freeman, PPG Industries
1420 – 1440 Maintenance and Repair of Immersed Steel Bulkhead Sheet Piling MR2010–20
Mr. David Rozene, Acotec, Inc.

Fleet Corrosion Symposium: Future Directions
Moderator: Mr. Rick Southard, NST Center
1440 – 1530 Future Directions – New Mega Rust Working Group Tasking
Mr. Beau Brinckerhoff, SEA 05P2
Mr. Dale Hirschman, U.S. Fleet Forces Command (N43B)
1530 – 1545 Fleet Corrosion Symposium Closing Remarks
Mr. Beau Brinckerhoff, SEA 05P2
Mr. Dale Hirschman, U.S. Fleet Forces Command (N43B)


Friday, June 11

0730 – 0800 Coffee/Danish
0730 – 1300 Shipboard Corrosion Assessor Summit
Mr. Jim Wigle, COMNAVAIRFOR
Mr. Joel Korzun, Carrier Planning Activity
0800 – 1930 NACE: Shipboard Corrosion Assessment Training (S–CAT)
Mr. Earl Bowry and Mr. Ray Vickers, NACE
0800 – 1700 NACE Cathodic Protection (CP1)
Mr. Pat Thayne and Mr. Randall Webb, NACE
0800 – 1930 NACE Coatings Inspector Program (CIP) Level 2 Maritime Emphasis
Mr. Garner Holdsworth and Mr. Lou Vincent, NACE
0800 – 1700 NACE Coatings Inspector Program (CIP) Level 2 Maritime Emphasis (Testing)
Mr. Garner Holdsworth and Mr. Lou Vincent, NACE
0800 – 1930 NACE Cathodic Protection (CP1) (Testing)
Mr. Pat Thayne and Mr. Randall Webb, NACE
1000 – 1015 Break
1200 – 1300 Lunch
1500 – 1515 Break