Location

1452 Duke Street
Alexandria, Virginia 22314
Phone (703) 836-6727
Fax (703) 836-7491
Email: asnehq@navalengineers.org

ASNE Day 2012 - Agenda

Wednesday, February 8, 2012

Students! See the Future Naval Engineers Program Agenda

1030 - 1330 Amphibious Vehicle Water/Land Demonstration at the
Columbia Island Marina (Learn More)

1130 - 1330 President’s Club Reception & Luncheon
Speaker: VADM John T. Blake, USN; Deputy Chief of Naval Operations
for Integration of Capabilities and Resources (N8)

1500 - 2100 Exhibit Setup

1400 - 1700 ASNE Sections Meeting

1730 - 1930 ASNE Leadership Dinner

1700 - 1900 Registration Open

1830 - 2100 Sponsor/Exhibitor/Attendee Welcome Reception


Thursday, February 9, 2012


0700 - 1830 Registration Open

0700 - 0800 Continental Breakfast
(Sponsored by General Atomics)


0700 - 0800 Student Breakfast
(Sponsored by Booz Allen Hamilton)
Mr. Brian Persons, Executive Director, NAVSEA


0810 - 0830 Welcome & Opening Remarks
CDR Dwight Alexander, USN (Ret.), Chairman, ASNE Day 2012
Mr. Ronald K. Kiss, President, ASNE



0830 - 0915 Critical Engineering Challenges Keynote
VADM Kevin M. McCoy, USN; Commander, NAVSEA

0915 - 0930 Navy Electric Ship Office US-UK Project Arrangement
Dr. Timothy J. McCoy, Director, Electric Ship Office (PMS-320)

0930 - 1000 Coffee Break


1000 - 1300 NEW! Program Management Track

1000-1125 – PANEL: Will Cost-Should Cost
Discuss the Navy’s implementation of “Should Cost” management
across SECNAV, NAVSEA and affiliated PEOs

Moderator: Ms. Allison Stiller, Deputy Assistant Secretary of the Navy
(Ships), Office of the Assistant Secretary of the Navy for
Research, Development and Acquisition

Panelists

Mr. Nidak Sumrean, Director, Cost Engineering & Industrial Analysis, NAVSEA Engineering Directorate
Mr. Chris Deegan, Executive Director, Program Executive Office for Integrated Warfare Systems
Ms. Gloria Valdez, Director, Investment and Development Division, Office of the Assistant Secretary of the Navy for Financial Management and Comptroller
Mr. Dub Summerall, Executive Director Combatants, Program Executive Office for Ships
1135-1300 – PANEL: Ship and Warfighting Wholeness
Examine the Navy’s process to make more informed programmatic
and fiscal decisions to deliver “Wholeness” to the Fleet

Moderator: Ms. Bilyana Anderson, Executive Director, Surface
Warfare (SEA21B), Naval Sea Systems Command

Panelists

RADM David M. Thomas, Jr., USN; Commander, Naval Surface Force Atlantic
CAPT Thomas Druggan, USN; Program Manager, Fleet Readiness
CAPT Daniel M Brintzinghoffer, USN; Program Manager Fleet Introduction and Sustainment (PMS 505)
Mr. William Boozer, Manager, NAVSEA Surface Warfare Directorate
1000 - 1200 Concurrent Technical Paper Sessions: Track 1

Session 1: Integrating Unmanned Systems
Moderator: Mr. Ricardo Cabrera
Asst. Moderator: Mr. Jack Nicholson

UAV Deck Recovery Stability Analysis
Dr. Bernard Ferrier (Hoffman Engineering Corp) and Dr. John Duncan (UK MOD Defence Procurement Agency)
UV Sentry: A Collaborative Approach to Creating a Collaborative System
Cullen Sarles (NSWC Carderock), Doug Lange, Christiane Duarte, Lauren Moraski, Bob Brizzolara, and the UV Sentry Team
Leveraging Offshore Oil & Gas Technology for Handling and Refuelling Unmanned Vehicles from Surface Combatants
Geoff Lebans and Bill Spencer (Rolls-Royce Naval Marine Inc.)
CORPORAL JCTD: Air and Ground Warfighter Operational Collaboration via a Tactical Network with Unmanned Aerial Systems as Key Enablers
Peter Lilly (NSWC Dahlgren)
Session 2: Energy Efficiency
Moderator: Dr. John Pazik, ONR 331, Director of Ship Systems
and Engineering Research
Asst. Moderator: Dr. John Amy

A Case for Power Management of Ship Power Systems: Improving Operational Efficiency while Maintaining Survivability and Operational Performance
Justin C. Morse, Donald C. Simon, and Troy V. Nguyen (Northrop Grumman)
Hull, Mechanical, & Electrical (HM&E) Roadmap: Revolutionizing Naval Warfare and Achieving Energy Security
Thomas W. Martin (SEA 05T) and Jeffrey M. Voth (Herren Associates, Inc.)
Hydrodynamic Energy Saving Enhancements for DDG 51 Class Ships
Dominic S. Cusanelli and Gabor Karafiath (NSWC Carderock)
Energy Technology Investments: Maximizing Efficiency through a Maritime Energy Portfolio Interface and Decision Aid
Glen H. Sturtevant (PEO Ships), Cathryn L. Leffler and Kathleen T. Schneck (Herren Associates)
Session 3: Engineering for Reduced Maintenance
Moderator: Mr. George M. Drakeley, III, PE, Director for
Marine Engineering, NAVSEA
Asst. Moderator: Mr. Doyle Kitchin, NAVSEA

NASA/JPL ePrognostics Technology to Support Fleet Remote Operations and Asset Health Management
K. Carlton-Wippern, P. Chan, J. Ochoa, V. Tsugawa, M. Ward, (NSWC Port Hueneme)
Advances in Aluminum Relative to Ship Survivability
Jerri McMichael, Milo Novak, and Kyle Crum (Alcoa Technical Center)
The ONR Ship Structural Reliability Program
Dr. Robert A. Sielski, William Melton, Edward Devine, Ken Nahshon, and Liming Salvino (NSWC - Carderock), Karlin Anderson (Applied Research Associates, Inc.), and Robert Dow (Newcastle University)
VAMPIRE: Accessing a Life-Blood of Information for Maintenance and Damage Assessment
John S. Donnal, Christopher Schantz, Uzoma Orji, Steven B. Leeb, Jim Paris (MIT), Andrew Goshorn, Kevin Thomas, Jayme Dubinsky (USNA), Robert Cox (UNC Charlotte)
1200 - 1345 Exhibit Hall Grand Opening & Luncheon
(Sponsored by L-3 Marine & Power Systems)


1200 - 1600 Naval Engineering Historical Display in Exhibit Hall

1330 - 1730 Global Executive Shipbuilding Summit (Invitation Only)
(Sponsored by Siemens PLM Software)

NEW! See Full Previews of the Commonality and Mil-Spec Panels

1345 - 1530 Panel Session 1: Commonality - Time for Navy Buyers List?
Moderator: RADM Thomas J. Eccles, USN; Chief Engineer and
Deputy Commander for Naval Systems Engineering, NAVSEA
Asst. Moderator: CDR Stephen P. Markle, USN (RET), PE,
Electric Ship Office (PMS-320)

Mr. John L. Lovasz, Vice-President, Marketing and Business Development, Rolls-Royce Naval Marine Inc.
Mr. John Sofia, Director, Commonality and Command Standards Executive, NAVSEA (05S)
Mr. Jerry Punderson, Director of Contracts, NAVSEA (SEA 02)
Mr. Thomas E. Trump, Assistant Commander, Acquisition, NAVSUP (N7)
1530 - 1545 Break


1545 - 1730 Panel Session 2: Military Specifications and Standards from
a Cost/Affordability Point of View
Moderator: Mr. Chris Paquette, Director, Technical Policy and
Standards (SEA 05S) DoN Standardization Officer
Asst. Moderator: CDR Greg Reed, USN (RET), DRS

Mr. Cary Shiao, AT Kearney
Dr. Norbert Doerry, NAVSEA 05T
Mr. Guy Babineau, Northrop Grumman
Mr. Gary Baumgart, Curtiss Wright-APSD
1745 - 2200 Honors Gala (Additional registration required)

1745 - 1830 Honors Gala Welcome Reception
(Sponsored by Nothrop Grumman Marine Systems)

1830 - 1930 Awards Ceremony
Remarks by: The Honorable Rob Wittman (VA-1)

Gold Medal Award for a singular achievement in naval engineering
presented by RADM Thomas J. Eccles, USN to Dr. Douglass Post
sp
Rosenblatt Young Naval Engineer Award
presented by VADM John T. Blake, USN to Mr. John C. Hootman
sp
Clifford G. Geiger Award for naval logistics
presented by RADM Ronald J. Rábago, USCG to Mr. Jeffery G. Orner
1930 - 2200 Gala Reception in Exhibit Hall
(Sponsored by LCS Team Freedom)





Friday, February 10, 2012


0700 - 1400 Registration Open

0730 - 0850 Community Briefings for Navy Engineering Duty Officers/
Acquisition Professionals and Coast Guard Naval Engineers

Coast Guard - RADM Ronald J Rábago, USCG; Assistant Commandant
for Engineering & Logistics

Navy - RADM John Clarke Orzalli, USN; Vice Commander, NAVSEA

0800 - 1400 Exhibit Hall Open

0800 - 0900 Continental Breakfast in the Exhibit Hall

0800 - 0900 Naval Engineering Education Center (NEEC) Introduction
Dr. Tony Dean, ASNE/SNAME NEEC Project Director

0800 - 1400 Naval Engineering Historical Display in Exhibit Hall

0900 - 1000 Keynote Address
The Honorable James P. Moran (VA-8)

1000 - 1030 Break in the Exhibit Hall


1030 - 1230 Concurrent Technical Paper Sessions
Session 1: Adapting to a Changing Threat
Moderator: RDML David H. Lewis, USN; PEO Ships
Asst. Moderator: Dr. Norbert Doerry, NAVSEA

Adapting the Amphibious Assault Vehicle to Changing Threats
Jeff Jordan (IntelliJet Marine)
Preparing for U.S. Polar Icebreaker Recapitalization
CAPT Craig Schnappinger, USCG (Ret.), (ABS) and Mr. Robert McKenna (ABS Consulting)
Investigation Into the Implications of Fuel Cell Shipboard Integration Into the T-AGOS 19 Class
Livia Cohen, Andrew Tate, and Nicholas Weinhold (NSWC Carderock)
Anti-Tamper Protection of Critical Technologies to Reduce Total Ownership Costs
Tom Roberson (Saber Systems)
Session 2: Affordability and Cost Management
Moderator: Mr. Nidak Sumrean, NAVSEA
Asst. Moderator: Dr. Phil Koenig, NAVSEA

Total Ownership Cost Trade-off Analysis Architecture for Naval Platforms
Christopher S. Trost, P.E., Tamara Greenlaw, Christopher Kish, Tamara Kett, Tom Mullen, Richard-Duane Chambers, William K. Krebs (PA Consulting Group)
Vessel Performance Management Systems: How a Commercial Company Uses Metrics to Reduce Total Ownership Costs
CAPT Gordan E. Van Hook, USN (Ret.) (Maersk Line)
Enabling the Continuous Improvement of our Surface Navy Fleet Post Shakedown Availability (PSA) by Standardizing Execution Processes
CDR Michael Mehls, USN, Kaitlyn Hines, and Ann Lowe (Herren Associates)
Driving Affordability into Modernization
Danial Ashmun and Michael King (Raytheon)
Implementation of Distance Support (DS) to Reduce Total Ownership Cost (R-TOC)
William J. Smith, Kristopher D. Leonard (Naval Sea Logistics Center), Chad Eric Jones (NSWC Crane)
Session 3: Ship Design Challenges
Moderator: Ms. Robin White
Asst. Moderator: Mr. Jeff Smith

Helping Bridge the Gap Between Space-Only Arrangements and Distributed System Layouts
Justin W. Gillespie and Dr. David J. Singer (University of Michigan)
Effective Application of Design Space Exploration in Ship Design
Bruce Wintersteen and Igor Mizine (CSC)
Green Ships Bringing the Green Machine to the Fight: How New Concept Small Deck Amphibious Ships Can Enhance the U.S. Navy Energy Security Posture
Thomas W Martin (SEA 05T) and Thomas J Levac (Herren Associates)
Determining the Influence of Functional Design Groups and Variables in the
Set-Based Design Process
Thomas A. McKenney and Dr. David J. Singer (University of Michigan)
Session 4: Transitioning Electric Weapons to the Fleet
Moderator: Mr. Carl Siel
Asst. Moderator: CAPT Mike Ziv, USN

Engineering Free Electron Lasers for Deployment to the Fleet
Edward Pogue (Boeing) Bill Colson (NPS) Roy Whitney (JLAB) and Quentin Saulter (ONR)
Application of Metal Oxide Supercapacitors for Naval Applications
Dr. Steven Risser, Dr. Elvin Beach, Megan Moore, and Dr. Olga Koper
(Batelle Memorial Institute)
Transitioning Lasers and Railguns-Based Weapons to the Fleet: The Power Conditioning Designer Point of View
M. D. Driga (University of Texas)
1230 - 1315 Break in the Exhibit Hall with Poster Paper Session

1315 - 1430 Awards Luncheon with Keynote Speaker
(Sponsored by Textron Marine & Land Systems)
The Honorable Sean J. Stackley, Assistant Secretary of the Navy (RDA)

Solberg Award for naval engineering research
presented by RDML Thomas G. Wears, USN to Mr. Jeffrey E. Boisvert
sp
Claud A. Jones Award for Fleet Engineer
presented by RADM Ronald J. Rábago, USCG to Mr. Larry A. Wilkerson
sp
"Jimmie" Hamilton Award for best paper published in the Naval Engineers Journal
presented by RDML Thomas G. Wears, USN to CDR Joshua LaPenna, USN
1430 Symposium Concludes