Location

1452 Duke Street
Alexandria, Virginia 22314
Phone (703) 836-6727
Fax (703) 836-7491
Email: asnehq@navalengineers.org

Fleet Maintenance and Modernization Symposium 2012 - Agenda

Monday, September 17

0830 – 1300 Table Top Exhibits at Norfolk Ship Support Activity (NSSA)

1200 ASNE Golf Tournament (1300 Shotgun Start)

1300 - 1700 CNO Availabilities Workshop

1300 – 1800 Pre-Registration and Exhibitor Set Up

1400 Ship Tour of the USS MONTEREY (CG-61)



Tuesday, September 18

0700 Registration Opens
Starbucks Continental Breakfast
Authors/Moderators Breakfast
Symposium Lanyards Sponsored by ABS

0800 – 0815 Welcome/Opening Remarks
RADM Jeffrey Brooks, USN (Ret.), General Dynamics NASSCO-Earl Industries
Ronald K. Kiss, President, ASNE

0815 – 0915 Opening Keynote Address
VADM Kevin M. McCoy, USN; Commander, NAVSEA

Presentation of the Harold E. Saunders Award to:
Mr. Glenn M. Ashe

0915 Exhibit Hall Opens
Ribbon Cutting with Virginia Beach Mayor Will Sessoms and ASNE President Ron Kiss

0930 – 1030 Coffee Break in Exhibit Hall
Sponsored by AMSEC and Newport News Shipbuilding, Subsidiaries
of Huntington Ingalls Industries

1030 – 1145 Panel I Discussion: The View from the Deckplates
Moderator: RADM Mark Hugel, USN (Ret.); CACI

Senior Enlisted Leadership invited in collaboration with Fleet Master Chief
1200 – 1315 Lunch in Partnership with Virginia Ship Repair Association (VSRA)
Sponsored by Valkyrie Enterprises, LLC
Keynote Speaker: VADM Richard W. Hunt, USN; Director, Navy Staff

1315 – 1330 Dessert in Exhibit Hall

1335 – 1500 Technical Papers Session 1

Track 1 - Ship Readiness Assessment/Sustainment
Moderator: CAPT Stephanie Douglas, USN (Ret.) (U.S. Fleet Forces Command)
The Secret Sauce: QMS External Audit
RADM Robert O. Wray, Jr., USN, CDR Bob Strait, USN (Ret.) (INSURV), Conrad Hedderich P.E. (Valkyrie Enterprises, LLC)
Achieving Confidence in Fleet Readiness by Generating a Quality Culture
Ralph Soule (NAVSEA 05V), Greg Thomas (Exeter Group, Inc.)
Track 2 - Best Practices and Innovations to Increase Readiness
Moderator: CAPT Rick Schwarting, USN (Ret.) (BAE Systems)
Mobile Device Technology – Implications for Readiness and Training
Scott B. Bawden, Pat Allen (Lockheed Martin)
Lamb-Wave Ultrasonics: Next Generation Ship Structure and Corrosion Non-Destructive Evaluation (NDE) Technology
T. Scott Mattingly (Valkyrie Enterprises, LLC)
Track 3 - Increased Productivity/Reduced Cost
Moderator: Mr. Ray Weber (BAE Systems)
What Would You Do with More Labor Hours? Increasing Labor Effectiveness
Thomas J. Moriarty (Alidade MER, Inc.)
Maximizing 21st Century Knowledge Capture and Sharing Techniques in a Budget Limited Environment
LCDR Hannah A. Kriewaldt, USN (SUPSHIP), Anne Rodeheaver (Puget Sound Naval Shipyard), Inga Parvani, Kimberly Moreira, Katherine Buckley (Surface Team One)
Track 4 - Life Cycle Management and Total Ownership Cost
Moderator: CAPT Mike Daley, USN (Ret.) (AMSEC)
Microcircuit Emulation – Addressing Obsolesce with Long Term Solutions
Frederick C. Shope (DLA Land and Maritime)
CG-47 Class Cruiser Harvesting Project
E. Alan Karpovitch P.E. (NAVSSES), Ashley Auteri Ferguson
1500 – 1600 Break in Exhibit Hall
Sponsored by McKean Defense Group

1600 – 1725 Technical Papers Session 2

Track 1 - Ship Readiness Assessment/Sustainment
Moderator: Mr. Dale Hirschman (Regional Maintenance Center)
Employing a SOSE Methodology to Measure Fleet Submarine Maintenance Performance
Frank Tesoriero (NAVSEA), Joseph M. Bradley, Kevin MacG. Adams (NCSOSE)
Corrosion Control Knowledge Sharing Network: Fighting the War on Corrosion from Multiple Fronts
Steve Melsom, Linda Stiles, Ethan Philpot (SEA-21), Joe Welsh (McKean Defense Group)
Track 2 - Best Practices and Innovations to Increase Readiness
Moderator: Mr. John Seraydarian (Delphinus)
Transceiver Design for High Data Rate Through-Metal Communication in Naval Applications
Magdalena Bielinski, Kevin Wanuga, Guillermo Sosa, Richard Primerano, Moshe Kam, Kapil R. Dandekar (Drexel University)
Thermal Management on DDG-51 Class Ships
Edward McCunney, Joseph McGillian, Mike McGovern, Eric Mscisz, David Scheidel, Frank Snyder (NAVSSES)
Track 3 - Increased Productivity/Reduced Cost
Moderator: Mr. Mike Anderson (Wolf Creek Fabrication Services)
Developing a Traceable Measurement Framework and Implementing an AHP Approach to Prioritize Investment Decisions
Peter E. Malek (Herren Associates), CDR Eric Cash, USN (SEA-21)
The Use of Planning System Integration for improved Ship Modernization Quality and Cost
Hal M. Todd (Huntington Ingalls Industries)
Track 4 - Life Cycle Management and Total Ownership Cost
Moderator: Mr. George Cox (NSSA)
Sensor Calibration for "The Next Navy" and The "Navy after Next"
Dr. Harold Glick (NSWC Corona)
Considering Life Cycle Sustainment in Design of OHIO Replacement
D. Scott Williams (SUBMEPP), Roselli Simon (Electric Boat), William Baker (NAVSEA)
1730 – 1900 Exhibit Hall Reception
Sponsored by Siemens Industry, Inc. - Drive Technologies Division




Wednesday, September 19

0700 Registration Opens
Starbucks Continental Breakfast
Authors/Moderators Breakfast

0800 Exhibit Hall Opens

0800 – 0930 Panel II Discussion: Measuring Success in Implementing
Maintenance & Modernization Improvements
Moderator: RADM Robert O. Wray, Jr., USNR; President, INSURV

RADM Mark H. Buzby, USN; Commander, Military Sealift Command
RADM Thomas S. Rowden, USN; Director, Surface Warfare Division, N96, OPNAV
RADM Ronald J. Rábago, USCG; Assistant Commandant for Engineering & Logistics, USCG
RADM(SEL) Richard D. Berkey, USN; Fleet Maintenance Officer, U.S. Fleet Forces Command
RDML David H. Lewis, USN; PEO Ships
0930 – 1130 Surface Ship Corrosion Abatement Round Table (By Invitation Only)
Sponsored by SEA 21

0930 – 1030 Exhibit Hall Break

1030 – 1155 Technical Papers Session 3

Track 1 - Ship Readiness Assessment/Sustainment
Moderator: CAPT Dan Ries, USN (Ret.), (Delphinus)
Systems Analysis Approach to Improving Surface Ship Maintenance, Modernization and Sustainment
Peter E. Malek, Brian Mackey, Jeffrey L. Herren (Herren Associates)
Maintenance Strategies In The Face Of Reduced Manning
Kenneth Walker, Michael Gomori (Norfolk Ship Support Activity)
Track 2 - Best Practices and Innovations to Increase Readiness
Moderator: Mr. Jim Brinkman (Battelle)
Remotely Operated Robots and Minimally Invasive Tooling for Safe, Cost Effective Inspection and Maintenance
Kenneth Heller (QinetiQ North America, Inc.), Timothy Niemeier (Adapt Laser Systems, LLC)
Application of Bristle Blasting Process for Maintenance and Refurbishment of Ship Steel
Dr. Robert J. Stango, P.E. (Marquette University)
Track 3 - Increased Productivity/Reduced Cost
Moderator: CAPT Rick Boncal, USN (Ret.) (Life Cycle Engineering)
Shipboard Energy Storage System For Single Generator Operations (SGO)
Capt. Dennis Mahoney, USN (Ret.), Don Longo, John Heinzel, Jeff McGlothin
Improving Propulsion Shaft Reliability
Dr. Dave Sharman (Applied Ultrasonics)
Track 4 - Life Cycle Management and Total Ownership Cost
Moderator: CDR Tom Laverghetta, USN (Ret.) (Regional Maintenance Center)
Marine Shaft Corrosion Monitoring System
Gary Brawley, P.E., Dr. Steve Shaffer (Battelle Memorial Institute)
Providing Affordable Readiness for the LCS Program through Performance Based Agreements
Dr. Eve E. Perris, Arnett J. Wise, Gary T. Murphy, Michael G. Mahon (Lockheed Martin MS2)
1200 – 1315 Lunch in Partnership with TASC
Sponsored by General Dynamics NASSCO
Keynote Speaker: Congressman J. Randy Forbes, 4th District of Virginia
Chairman, House Armed Services Readiness Subcommittee

Presentation of the Frank C. Jones Award to:
Mr. William F. Clifford, President, BAE Systems Ship Repair

1315 – 1340 Dessert in Exhibit Hall

1345 – 1440 Surface/Submarine/Carrier/USCG Maintenance Town Hall
Separate breakouts for each community hosted by the TYCOM N43

1440 – 1540 Exhibit Hall Break

1540 – 1655 Panel III Discussion: Readiness vs. Funding Tradeoffs –
Balance & Risk Management
Moderator/Panelist: RADM David M. Thomas, Jr., USN; Commander,
Naval Surface Force Atlantic

RADM Robert O. Wray, Jr., USNR; President, INSURV
RADM(SEL) James J. Shannon, USN; Deputy Commander for Surface Warfare, SEA-21, NAVSEA
RADM(SEL) Richard D. Berkey, USN; Fleet Maintenance Officer, U.S. Fleet Forces Command
1655 - 1700 Closing Remarks
RADM Jeffrey Brooks, USN (Ret.), General Dynamics NASSCO-Earl Industries


Collaborative Event

Friday, October 26 (New Venue and Date)

Joint Industry Navy Improvements Initiative (JINII) Conference