Location

1452 Duke Street
Alexandria, Virginia 22314
Phone (703) 836-6727
Fax (703) 836-7491
Email: asnehq@navalengineers.org

 

ASNE is the leading professional engineering society for engineers, scientists and allied professionals who conceive, design, develop, test, construct, outfit, operate and maintain complex naval and maritime ships, submarines and aircraft and their associated systems and subsystems.  ASNE also serves the educators who train the professionals, researchers who develop related technology, and students who are preparing for the profession.  Society activities provide support for the U.S. Navy; U.S. Coast Guard; U.S. Marine Corps; U.S. Merchant Marine and U.S. Army.

ASNE is the seventh oldest technical society in the United States.  It was founded in 1888 by a group of naval engineering pioneers, most of them officers of the U.S. Navy's Engineering Corps, who sought a unified approach to their profession in order to make the most of new advances in technology. The purposes of ASNE are:           

  • to advance the knowledge and practice of naval engineering in public and private applications and operations,
  • to enhance the professionalism and well-being of members, and
  • to promote naval engineering as a career field.

For 125 years, the Society’s objectives have been strengthened and preserved to meet the changing needs of a time-honored profession. Today ASNE conducts a variety of technical meetings and symposia, publishes the highly regarded Naval Engineers Journal and a number of other technical proceedings and publications, and fosters professional development and technical information exchange through technical committees, local section activities and cooperative efforts with government organizations and other professional societies.

The Society's annual meeting, ASNE Day, is typically held in February of each year in the Washington, DC, area. The meeting features major addresses by high level industry and government leaders and panel discussions by leading members of the profession.  It also includes presentation and discussion of technical papers on a variety of timely naval engineering topics, presentation of the Society's prestigious annual awards and a large exposition with government and industry exhibits covering the full spectrum of naval engineering technology. ASNE Day is highlighted by the Society’s annual Honors Gala, attended by hundreds of executives and senior managers from both government and industry.

Our website is designed to not only serve our members, but also to support scholars, students and others interested in the varied field of naval engineering.  We welcome your suggestions on ways we can improve your experience. 

Awarded to the graduate achieving the highest standing in the engineering portion of the Senior Officer School Material Readiness Course. The winner is eligible for a free one-year membership in ASNE.

Class

Winner

Ordered as CO

17020 

CDR Case Mahon, USN 

USS Ralph Johnson (DDG 114) 

60301

CDR Kevin O'Brien, USN

LCS Crew 106

60501

CDR Anthony R. Uniewski Jr., USN

USSHarpers Ferry (LSD 49)

60401

CDR Nathan P. Diaz

USS Stout (DDG 55)

50501

CDR Geoffrey B. Pagano, USN

USS O'Kane (DDG 77)

15040

CDR John R. Bowen, USN

USS Decatur (DDR 73)

15030

LCDR Alexa O. Forsyth, USN

USS Tornado (PC 14)

15020

LCDR Todd D. Peters, USN

LCS Crew 109

15010

LCDR Jason Labott, USN

USS Laboon (DDG 58)

14050

LCDR Joseph Burgon, USN

MCM Crew Dominant

14040

LCDR Adrian Barefield, USN 

USS Anchorage (LPD 23)

14030

LCDR Edward Angelinas, USN

USS McCampbell (DDG 85)

14020

CDR Scott A. Rosetti, USN

USS John Paul Jones (DDG 53)

14010

LCDR Donald V. Rauch, USN

LCS Crew 201

10360

CDR Michael Wohnhaas, USN

LCS 7 Precommissioning Unit

13050

LCDR Mark Haney, USN

LCS Crew 104

13040

CDR Michael Concannon, USN

USS Kauffman (FFG 59)

13030

LCDR Daniel A. Follett, USN

Patrol Coastal Crew HOTEL

13020

LCDR Adam Soukup, USN

MCM Crew Exultant

13010

LCDR Javier Gonzalez, USN

USS Momsen (DDG 92)

12050

CAPT Leonard E. Reed, USN

USS Somerset (LPD 25)

12040

LCDR Ryan Collins, USN

USS Paul Hamilton (DDG 60)

12030

CDR Jesse Espe, USN

USS Bulkeley (DDG 84)

12020

LCDR Andrew D. Bates, USN

USS McFaul (DDG 74)

12010

CDR James Brown, USN

USS Gary (FFG 51)

258

CDR James Juster, USN

USS O'Kane (DDG 77)

257

LCDR Tate Robinson, USN

USS Green Bay (LPD 20)

256

CDR Robert Johns, USN

USS Stockdale (DDG 106)

255

LCDR Gary Cave, USN

USS Russell (DDG 98)

254

CDR Matt Kawas, USN

USS Fort Worth (LCS 3)

253

CDR Brian Finman, USN

USS Rushmore (LSD 47)

252

CDR Murzban Morris, USN

USS McClusky (FFG 41)

251

CDR Drew Ehlers, USN

USS Cole (DDG 67)

250

CDR Thomas R. Williams II, USN

USS William P. Lawrence (DDG 110)

249

CDR Antonio D. Hull, USN

USS Harpers Ferry (LSD 49)

248

CDR David E. Miller, USN

USS Reuben James (FFG 57)

247

CDR Derek A. Trinque, USN

USS O'Kane (DDG 77)

246

CDR Christopher M. Stopyra, USN

USS Fort McHenry (LSD 46)

245

CDR Christopher M. Engdahl, USN

USS Elrod (FFG 55)

244

CDR Sterling Dawley, USN

USS Mitscher (DDG57)

243

CDR David L. Guluzian, USN

USS Pearl Harbor (LSD 52)

242

CDR Michael A. McCartney, USN

USS Chung-Hoon (DDG 93)

241

CDR Kristin E. Jacobsen

USS Hawes (FFG 53)

240

CDR Dean T. Rawls, USN

USS Vandegrift (FFG 48)

239

CDR John M. Zuzich, USN

USS Doyle (FFG 29)

238

CDR Heidi Agle, USN

USS Oak Hill (LSD 51)

237

CDR Neil A. Karnes, USN

PXO, USS Nassau (LHA 4)

236

CDR James A. Aiken, USN

USS Chung-Hoon (DDG 93)

235

CDR Richard A. Frey, USN

USS Ponce (LPD 15)

234

CDR Patrick N. Huete, USN

USS Crommelin (FFG 37)

233

CDR Charles B. Marks III, USN

USS Hawes (FFG 53)

232

CAPT Brent Canady, USN

USS Essex (LHD 2)

231

LCDR Scott B. Curtis, USN

USS Exultant (MSO 441)

230

CDR Randall L. Lovell, USN

USS Klakring (FFG 42)

229

CDR Steven A. Shinego, USN

Precom Unit Gridley (DDG 101)

228

CDR Charles W. Rock, USN

USS Swift (HSV 2)

227

CAPT Richard P. Snyder, USN

PXO, USS Bataan (LHD 5)

226

CDR Bradley Lee, USN

USS San Antonio (LPD 17)

225

LT Michael B. DeVore, USN

PC Crew FOXTROX

224

CDR Ricks W. Polk, USN

USS Ingraham (FFG 61)

223

CDR James Dick, USN

USS Ramage (DDG 61)

222

CDR Mark J. DeClue, USN

USS De Wert (FFG 45)

221

LCDR Delbert G. Yordy, USN

USS Guardian (MCM 5)

220

LCDR Mark D. Kesselring, USN

USS Black Hawk (MHC 58)

219

CDR Michael A. Hegarty, USN

USS Nitze (DDG 94)

218

CDR Steven W. Holland, USN

USS Trenton (LPD 14)

217

CDR Michael P. Taylor, USN

USS Ogden (LPD 5)

216

LCDR James Garner, USN

USS Scout (MCM 6)

215

CDR Richard Hale, USN

USS Taylor (FFG 50)

214

CDR William Kearns, USN

USS Russell (DDG 59)

213

CDR Matt Beaver, USN

USS Underwood (FFG 36)

212

LCDR Edward A. Bradfield, USN

USS Robin (MHC 54)

211

CDR Michael S. Viland, USN

USS O'Kane (DDG 77)

210

CDR John G. Walker, USN

USS Gunston Hall (LSD 44)

209

CDR Thomas A. Flisk, Jr., USN

USS John L. Hall (FFG 32)

208

CDR Lawrence E. Creevy, USN

USS Trenton (LPD 14)

207

CDR Edward J. Lester, USN

USS Reuben James (FFG 57)

206

CDR Brian I. Donegan, USN

USS Carr (FFG 52)

205

CDR David J. Gale, USN

PCU Mason (DDG 87)

204

CDR Kenneth J. Harvey, USN

USS Nicholson (DD 982)

203

CDR Daniel L. Weed, USN

USS Cushing (DD 985)

202

CDR Mark E. Donahue, USNR

USS Gunston Hall (LSD 44)

201

CDR Warren E. Rhoades III, USN

USS Halyburton (FFG 40)

200

LCDR Samuel Norton, USN

MCM Rotational Crew FOXTROT

199

CDR Craig S. Faller, USN

USS Stethem (DDG 63)

198

CDR Richard Daniel, USN

USS Thatch (FFG 43)

197

CDR Stephen W. Hampton, USN

USS Deyo (DD989)

196

LCDR Edward F. Kenyon, USN

USS Scout (MCM 8)

195

CDR Joseph A. Spata, USN

USS Moosbrugger (DD 980)

194

CDR Christopher D. Noble, USN

USS Fletcher (DD 992)

193

CDR Anthony Kurta, USN

USS Carney (DDG 64)

192

CDR John W. Peterson, USN

USS Hopper (DDG 70)

191

CDR Charles B. Dixon, USN

USS Hawes (FFG 53)

190

CDR James A. Murdoch, USN

USS Trenton (LPD 14)

189

CDR Richard D. Fitzpatrick, USN

USS David R. Ray (DD 971)

188

CDR Jeffrey E. Kline, USN (Co-Winner)

USS Cushing (DD 985)

188

CDR Steven R. Strausser, USN (Co-Winner)

USS Elliot (DD 967)

187

CDR Richard W. Bump, USN

USS Robert G. Bradley (FFG 49)

186

CDR John C. Legg, USN

USS Gunston Hall (LSD 44)

185

CDR Kenneth M. Rome, USN (Co-Winner)

USS Tortuga (LSD 46)

185

LT Daniel E. Voth, USN (Co-Winner)

USS Firebolt (PC 10)