Location

1452 Duke Street
Alexandria, Virginia 22314
Phone (703) 836-6727
Fax (703) 836-7491
Email: asnehq@navalengineers.org

Electric Machines Technology Symposium (EMTS) 2014 - Agenda

Wednesday May 28, 2014

8:00 AM - 5:00 PM
Registration Open
Location: Connelly Center Upper Level Lobby
8:00 AM - 9:00 AM
Continental Breakfast
Location: Connelly Center Lower Level Atrium
Sponsored by Northrop Grumman Marine Systems
9:00 AM - 9:30 AM
Opening Remarks
Location: Villanova Room (Connelly Center)
Track: Plenary
Mr. Donald Longo, Chairman, EMTS 2014
CAPT Glenn Ashe, USN (Ret.), President, ASNE
Dr. Gary Gabriele, Dean of Engineering, Villanova University
Ms. Patricia C. Woody, Head of the Machinery Research and Engineering Department, NSWCCD-SSES
CAPT Walt Coppeans, USN, Captain of NSWCCD-SSES
9:30 AM - 10:30 AM
Keynote Address
Location: Villanova Room (Connelly Center)
Track: Plenary

Mr. Stephen P. Markle, PE, Director, Electric Ships Office (PMS320)

SeaPerch Recognition will follow keynote speaker
10:30 AM - 11:00 AM
Break in Exhibits Area
Location: Connelly Center Lower Level Atrium
Sponsored by BMT Syntek Technologies, Inc.
11:00 AM - 12:20 PM
Panel: Advancing Machinery Technology Through Industry and Academia Collaboration
Location: Villanova Room (Connelly Center)
Track: Plenary
Moderator: Dr. Stephen A. Mastro, NSWCCD-SSES

Dr. John Amy, CHSENG, Department of the Navy
Dr. Robert Hebner, Director of Center for Electromagnetics (CEM), University of Texas
Dr. Martha Krebs, Director of the Consortium for Building Energy Innovation (CBEI), Penn State University
Mr. Eric Lindenbaum, Vice President, Navy Maritime Programs, DRS
Mr. Richard Schwarting, Director Engineering/QA, BAE Systems Ship Repair
11:00 AM - 11:45 AM
STEM/SeaPerch Presentation
Location: West Lounge, Dougherty Hall
SEAP Informational Presentation
Patrick Violante
Panelists:
Alexander Perotti, Rutgers University
Christie Abel, Cornell University
Kathleen Vizzard, Rutgers University
Kersten Spissell, Rowan University
Ruth Coval, Pennsylvania State University
11:45 AM - 12:20 AM
STEM/SeaPerch Student Lunch
Location: Dougherty Dining Hall
12:20 PM - 1:15 PM
STEM/SeaPerch Demonstration
Location: Dougherty Terrace
12:20 PM - 1:30 PM
Lunch
Location: Dining Hall (Dougherty Hall)
Sponsored by AMSEC LLC, a Subsidiary of Huntington Ingalls Industries
1:30 PM - 2:45 PM
Track 01 - Thermal
Location: Villanova Room (Connelly Center)
Track: Concurrent Technical Sessions
Moderator: Carl Grala
1330 – 1355: A Thermodynamic Approach to Understanding and Predicting Damage Caused By Fretting
Dr. Greg Anderson (NAVSSES)
1355 – 1420: Waste Heat Energy Recovery System for Marine Gas Turbines
Hernando Munevar, Emanuel Papandreas (Candent Technologies, Inc.)
1420 – 1445: Temperature Control of Power Semiconductors in Converters
Gretchen M. Rivera, Fletcher Fleming, Dr. Chris Edrington (Florida State University)
1:30 PM - 3:00 PM
STEM Breakout Session
Location: West Lounge, Dougherty Hall
SeaPerch Workshop: Toys in an Engineer’s Toolkit
Scott Storms, Pinkesh Bharatia, Caitlin Swec, Tristan Wolfe (NAVSSES)
Ice Cream Reception
1:30 PM - 2:45 PM
Track 02: Systems I
Location: The Cinema (Connelly Center)
Track: Concurrent Technical Sessions
Moderator: Jeff Craighead

1330 – 1355: Decentralized Control of Coupled Nonlinear Dynamic Systems
Dr. Saroj Biswas (Temple University), Dr. Frank Ferrese, Dr. Qing Dong, Jason Batcho (NAVSSES)
1355 – 1420: Results and Code for a Software-based Implementation of ECDSA for Control System Data Authentication and Verification
Kenneth Fischer (NAVSSES)
1420 – 1445: Affordable Machinery Control for an Austere Environment
Greg Szepe, Lee Kondor (Raytheon)
1:30 PM - 2:45 PM
Track 03 - Networking
Location: East Lounge (Dougherty Hall)
Track: Concurrent Technical Sessions
Moderator: Dennis Schaeffer

1330 – 1355: Effects of Reconfigurable Antennas On Wireless Network Performance Within A Ticonderoga-Class Engine Room
Christopher S. Lester, Ryan Measel, Donald J. Bucci, Kevin Wanuga, Richard Primerano, Moshe Kam, Kapil Dandekar (Drexel University)
1355 – 1420: Cloud Based Architecture for Machinery Control Systems
Abner Rodriguez (NAVSSES)
1420 – 1445: Towards Commodity Network Hardware in Tactical Naval Environments
Robert Templeman (NSWC Crane), Kevin Benton (Indiana University)
2:45 PM - 3:15 PM
Coffee Break in Exhibits Area
Location: Connelly Center Lower Level Atrium
Sponsored by Técnico Corporation
3:15 PM - 4:55 PM
Track 04 - Magnetics
Location: Villanova Room (Connelly Center)
Track: Concurrent Technical Sessions
Moderator: Steve Kolesar

1515 – 1540: Power Dense and Energy Efficient Electric Motors for Industrial and Marine Applications
Rich Schiferl, Michael Melfi (Baldor Electric Advanced Technology Group)
1540 – 1605: Review of Magnetically-Geared Motors and Analysis of their Potential for Naval Propulsion Applications
Matthew Johnson (Texas A&M University), Dr. Alireza Shapoury (Physical Optics Corporation), Dr. Hamid Toliyat (Texas A&M University), Dr. Pedram Boghrat (Physical Optics Corporation), Michael Post
1605 – 1630: High Torque Denseity Opposing Magnetics (OM) Machine Topology
Bryan D. Wright, Dr. Eric Maslen (Kuhlmann-Wilsdorf Motors)
3:15 PM - 4:55 PM
Track 05 - Modeling I
Location: The Cinema (Connelly Center)
Track: Concurrent Technical Sessions
Moderator: Dr. John H. Barkyoumb
1515 – 1540: The Effect of Misalignment on Wear Rates for Journal Bearings
Dr. Greg Anderson (NAVSSES)
1540 – 1605: Engineering Antifragile Systems
Dr. Frank Ferrese, Dr. Rocco V. Arizzi (NAVSSES)
1605 – 1630: Electrical Component Model for a Lithium Iron Phosphate Cell
Dr. W. A. Lynch (Atlantic Maritime Services), Dr. N. A. Sondergaard (BMT Syntek Technologies)
1630 – 1655: Heavy E-STREAM: Design of the Next Generation of Underway Replenishment Systems
Michael McLachlan (NSWC Port Hueneme)
3:15 PM - 4:55 PM
Track 06 - Simulation & Validation
Location: East Lounge (Dougherty Hall)
Track: Concurrent Technical Sessions
Moderator: Shawn Egnak

1515 – 1540: Developing Fault Detection Strategies Using Field Programmable Gate Arrays
Jacob Moore (Newport News Shipbuilding)
1540 – 1605: Development of a 5 MW, 24 kV DC Power Hardware in the Loop Laboratory based on Modular Multilevel Converter (MMC) Technology
M. Sloderbeck, M. Bosworth, K. Schoder, J. Leonard, C. Edrington, M. Steurer (Florida State University)
1605 – 1630: Validation of a Direct–Quadrature (D-Q) Impedance Measurement Device through Comparison of Impedance Models with Impedance Measurements
M. Belkhayat, B. A. Smith, D. L. Vrtachnik, D. W. Mintz, J. L. Verhulst (Newport News Shipbuilding)
4:55 PM - 7:00 PM
Reception in Exhibit Area
Location: Connelly Center
Sponsored by Life Cycle Engineering

Thursday May 29, 2014

8:00 AM - 3:00 PM
Registration Open
Location: Connelly Center Upper Level Lobby
8:00 AM - 9:00 AM
Continental Breakfast in Exhibits Area
Location: Connelly Center Lower Level Atrium
Sponsored by General Atomics Electromagnetics
9:00 AM - 10:40 AM
Track 07 - Energy Storage
Location: Villanova Room (Connelly Center)
Track: Concurrent Technical Sessions
Moderator: Dr. Zareh Soghomonian

0900 – 0925: Impact of a Hybrid Energy Storage Module on Power Quality of a Fossil Fuel Generator
Isaac J. Cohen, David Wetz, Caroline Storm (University of Texas at Austin),
Dr. John Heinzel (NAVSSES)
0925 – 0950: Modeling and Test-bed Development for an Electric Drive System with Hybrid Energy Storage
Jun Hou, David M. Reed, Kan Zhou, Heath Hofmann, Jing Sun (University of Michigan)
0950 – 1015: On Optimizing Cylindrical Battery Cell Dimensions for Large-Scale Energy Storage Systems on Naval Combatants
Jason K. Ostanek, Dr. John M. Heinzel (NAVSSES)
1015 – 1040: Experimental Thermal Characterization of Various High Power Cylindrical Lithium Ion Energy Storage Devices
Stephen Drake, Matthew Martin, Mark Robinson, Ankur Jain (University of Texas at Austin), David Wetz, Jason Ostanek, Dr. Steven Miller,
Dr. John Heinzel (NAVSSES)
9:00 AM - 10:40 AM
Track 08 – Standards & Affordability
Location: The Cinema (Connelly Center)
Track: Concurrent Technical Sessions
Moderator: John Kuseian

0900 – 0925: Batteries: Design, Procurement, and Maintenance in the U.S. Navy
Tessa Kashuba (NAVSSES)
0925 – 0950: Concepts and Applications of the IEC 61499 PLC Programming Standard for Naval Engineers
Kenneth Fischer (NAVSSES)
1015 – 1040: The Role of the Carderock Division in the Technology Stewardship of Large-Scale Naval Applications of Superconductivity
Dr. Michael Golda (NAVSSES)
9:00 AM - 10:40 AM
Track 09 - Power
Location: East Lounge (Dougherty Hall)
Track: Concurrent Technical Sessions
Moderator: Tony Lee
0900 – 0925: High Speed, Medium Voltage Direct Current Isolation Device
Antonios Challita (IAP Research), Mark Uva (NAVSSES)
0925 – 0950: Power Management, a Value Driven Engineering Philosophy for Navy Surface Ships
Mike Ditaranto, Sam Samimi (NAVSSES), CAPT Johnny Walker, USN (Ret.),
Dr. Erek Withee, PE, Ernest Woodward, PE (Thor Solutions)
0950 – 1015: Power-Dense High Speed Generator (HSG) Land Based Test Site (LBTS) Development & Operation
Eric Manna, Steve Kolesar, Kevin Scanlon (NAVSSES)\
1015 – 1040: Doubly Salient Synchronous Generator for Gas Turbine Engines
David Meeker (QinetiQ North America)
10:40 AM - 11:10 AM
Break in Exhibits Area
Location: Connelly Center Lower Level Atrium
Sponsored by Marotta Controls
11:10 AM - 12:20 PM
Keynote Address and Presentation of ASNE Special President’s Award of Distinction
Location: Villanova Room (Connelly Center)
Track: Plenary

Dr. Lawrence Schuette, Director of Research, Office of Naval Research (Confirmed)

CAPT Glenn M. Ashe, USN (Ret.), ASNE President (Award Presenter)
12:20 PM - 1:20 PM
Lunch
Location: Dining Hall (Dougherty Hall)
Sponsored by L-3 Marine & Power Systems
1:20 PM - 3:00 PM
Track 10 - Modeling II
Location: Villanova Room (Connelly Center)
Track: Concurrent Technical Sessions
Moderator: Dave Engels
1320 – 1345: Advancing Modeling, Simulation and Management Design Tools to Improve Future Naval Power Systems Generation and Load Management Capabilities
Gaurav Bajpai (Techno-Sciences), Harry G. Kwatny (Drexel University), Murat Yasar (Techno-Sciences), Karen Miu (Drexel University), John Mochulski (NAVSSES)
1345 – 1410: Integrated Systems Approach to Induction Motor Selection and Design
D. Cook (Ward Leonard Electric Company)
1410 – 1435: Validation of the Scattering Parameter Based Model of a Power Cable for Shipboard Grounding Studies
Behshad Mohebali, Patrick Breslend, Lukas Graber, Michael Steurer (Florida State University)
1435 – 1500: Grounding Study for Mixed AC/DC Systems
John Reichl (Virginia Tech), Mohamed Belkhayat (Newport News Shipbuilding)
1:20 PM - 3:00 PM
Track 11 - Systems II
Location: The Cinema (Connelly Center)
Track: Concurrent Technical Sessions
Moderator: Eric Kolb

1320 – 1345: A Breaker-Less, Medium Voltage DC Architecture
Thomas A. Baragona, Paul E. Jordan, P.E., Bruce A. Shiffler (Newport News Shipbuilding)
1345 – 1410: Modeling and Simulation for Early-Stage Quantitative Assessment of Medium-Voltage DC Power System Protection Schemes
Aaron M. Cramer, Fei Pan, Hanling Chen, Edwin L. Zivi (University of Kentucky)
1410 – 1435: Electrical Power System Considerations for Modular, Flexible, and Adaptable Ships
Dr. Norbert Doerry (NAVSEA 05T)
1435 – 1500: Designing Navy Human Machine Interface Hardware for Lowest Total Cost of Ownership
Chetan Vajapey (KAI Solutions)
1:20 PM - 3:00 PM
Track 12 - Propulsion
Location: East Lounge (Dougherty Hall)
Track: Concurrent Technical Sessions
Moderator: Tony Lee

1320 – 1345: Switched Doubly-Fed Machine for Ship Propulsion
Arijit Banerjee, Steven B. Leeb, James L. Kirtley, Jr.
(Massachusetts Institute of Technology)
1345 – 1410: A Medium Voltage Drive Solution for Marine Propulsion Systems
Manish Pande, Jingya Dai, Sang Woo Nam, Ghodrat Esmaeili (Rockwell Automation)
1410 – 1435: How to Maximize the Acoustic Advantages of Diesel-Electric Propulsion
Ray Fischer, Lou Pettit, Jesse Spence, Michael Bahtiarian
(Noise Control Engineering)
1435 – 1500: Discussion of a Hybrid Diesel-Electric Propulsion System for Unmanned Surface Vessels to Improve Fuel Economy and Mission Effectiveness without Loss of Peak Performance
Chris M. Jones (Rockwell Automation), Sr., Dr. Jennifer G. Michaeli (Old Dominion University)
3:00 PM - 3:10 PM
Closing Remarks
Location: Villanova Room