Agenda



Wednesday, April 7, 2010

0800 - 1200: Sections Meeting
1200 - 1500: Student Tour at NSWC Carderock, West Bethesda, MD
1215 - 1415: President’s Club Reception/Luncheon
1300 - 2100: Exhibit Setup
1630 - 1800: ASNE Annual Business Meeting
1700 - 1800: ASNE Student Committee (ASC) Student Congress
1700 - 1900: Pre-Registration
1800 - 2200: Welcome Reception
1830 - 2100: Annual Leadership Dinner

 

Thursday, April 8, 2010

0700 - 1630   Registration

0700 - 0830   Student Breakfast with speaker
John J. "Jack" Evans, Executive Director, PEO Subs and Panel Discussion with Recent Graduates

0700                Continental Breakfast

0830 - 0835   Welcome & Opening Remarks
CDR Henry M. Rainone, USN (Ret.), Symposium Vice Chair ; Ms. Kathleen Hinton; President, ASNE

0835 - 0915   Keynote Address
The Honorable Robert O. Work, Under Secretary of the Navy

0915 - 1045   Panel Session: Total Ownership Costs (TOC)
Moderator: RADM Kathleen M. Dussault, USN, Director, Supply, Ordnance and Logistics Operations Division (OPNAV N41)
Asst. Moderator:
Jonathan Kaskin, Director, Strategic Mobility and Combat Logistics Division 
Panel Members:

1100 - 1230   Panel Session: “Task Force Energy” Innovative Energy Solutions for the Affordable Global Navy
Moderator: RDML David H. Lewis, USN; Vice Commander, Naval Sea Systems Command
Asst. Moderator: CAPT Lynn Petersen, USN, Deputy Director, Electric Ships Office (PMS 320)
Panel Members:

  • RDML Thomas J. Eccles, USN; Chief Engineer and Deputy Commander for Systems Engineering, Naval Sea Systems Command
  • Richard Kamin, NAVAIR 4.5.5, Navy Fuels Lead
  • Michael D. Boyd, Engineer Advocate Branch Head, Installations and Logistics Department, HQMC
  • R. Keith Michel, Chairman, Herbert Engineering Corporation and President, Society of Naval Architects and Marine Engineers

1230 - 1330   Exhibit Hall Grand Opening & Luncheon

1230 - 1330   Student Posters Competition Display and Judging
Organizer: Dr. Leigh McCue, Virginia Tech 

1330 - 1500   Community Briefings for Navy EDs / APs and Coast Guard Naval Engineers
Speakers:

1430 - 1800   Global Shipbuilding Executive Summit (Invitation Only)

1500 - 1530   Afternoon Break in Exhibit Hall with Speaker

Exhibit Hall Speech – TBD

1530 - 1700   Technical Paper Sessions (9 papers total in 3 sessions)

Session 1: Ship Systems
Moderator: CAPT Paul Roden, USCG, Chief, Office of Naval Engineering (CG-45)

  • A Survey of Existing Ship Machinery Control Systems and Suggested Improvement for Future Ship Platforms - Troy V Nguyen, Wesley Epperly, Bruce Budinger, Affiliations: Sperry Marine, Northrop Grumman Corporation
  • Automated Casualty Response guided by Expert System - Holger Findling, Jeffrey B. Wildgen, and Hong T. Pham (Lockheed Martin)
  • Modeling and Requirements Formulation for Submarine Control Surface Actuation Systems - Raul G. Longoriay and Jonathan LeSagez (University of Texas), William Shutt (University of Texas Applied Research Laboratories)

Session 2: Tools and Process Improvements for Early Stage Ship Design
Moderator: CAPT Norbert H. Doerry, USN (Ret.), Dep Director Future Concepts & Surface Ship Design (NAVSEA 05DB)

  • Rebuilding the NAVSEA Early Stage Ship Design Environment - Ben Kassel (NSWCCD), Seth Cooper (NAVSEA), and Adrian Mackenna (NSWCCD)
  • Procedures for Early-Stage Naval Ship Design Evaluation of Dynamic Stability: Influence of the Wave Crest - Vadim Belenky and Christopher C. Bassler (NSWCCD)
  • Hull Form Optimization for Early Stage Design - Wesley Wilson, Dr. Dane Hendrix and Dr. Joseph Gorski (NSWCCD)

Session 3: Training, Education, and Process Improvement
Moderator: Dr. Leigh S. McCue, Assistant Professor, Aerospace And Ocean Engineering, Virginia Polytechnic Institute & State University

  • On-line Naval Engineering skills supplemental training program - Robert J. Galway (NSWCCD)
  • Engineering the Affordable Global Navy Through Innovation: Back to the Future for Training and Education - Kenneth R. Sydow
  • Strategy and Structure within Paradox: A Model to Translate Strategic Planning - Daniel P. Rogers  (USCG)

1730 - 2200   Honors Gala (more information)

1730 - 1830: Honors Gala Welcome Reception sponsored by Northrop Grumman
1830 - 1930: Awards Ceremony:  
                     Presentation of Gold Medal, Saunders, Geiger & Rosenblatt Awards
1930 - 2200: Gala Reception in Exhibit Hall

 

Friday, April 9, 2010

0700 -1530    Registration

0700                Continental Breakfast

0800 - 0915   Keynote
Ms. Allison F. Stiller, Deputy Assistant Secretary of the Navy (Ships)

0915 - 0945   Break in Exhibit Hall

0945 - 1145   Panel Session: Innovative ideas for improving the warfighting capabilities and affordability of the 3 fleets: the fleet in service, the fleet in construction and modernization, and the fleet in planning
Moderator: Larry Rogers
Asst. Moderator: Scott Littlefield, Director of Technology, NSWC Carderock
Panel Members:

  • Dr. Larry Schuette, Director of Innovation, Office of Naval Research
  • RDML David H. Lewis, USN; Vice Commander, Naval Sea Systems Command
  • CAPT Peter "Mac" Grant, III, USN (Ret.), Lockheed Martin MS2
  • RADM John M. Kelly, USN (Ret.), Director, Strategy & Technical Marketing, Raytheon Integrated Defense Systems
  • CDR Dwight Alexander, P.E., USN (Ret.); Program Manager, Northrop Grumman Marine Systems

1145 - 1230   Reception & Poster Session in Exhibit Hall

1230 - 1400   Awards Luncheon
Principal Speaker: John J. "Jack" Evans, Executive Director, PEO Subs
Presentation of Student Poster Awards
Presentation of Solberg Award

1400 - 1445   Dessert & Poster Session in Exhibit Hall

1450 - 1720   Technical Paper Sessions (12 papers total in 3 sessions)

Session 4: Design And Simulation Tools
Moderator: Scott Littlefield, Director of Technology, NSWC Carderock Division

  • Introducing Uncertainty in Multi-Discipline Ship Design - Shari Hannapel and Nickolas Vlahopoulos (University of Michigan)
  • Improved Methods for Generation of Full-Ship Simulation Analysis Models - Stewart Moore (Northrop Grumman Electric Boat) and Allyn Boday (Northrop Grumman Shipbuilding)
  • Simulation Technology for Noise and Vibration Design of Naval Vehicles - Nickolas Vlahopoulos (University of Michigan) and Kuangcheng Wu (Northrop Grumman Shipbuilding)
  • Intelligent Ship Arrangement (ISA) Passage Variable Lattice Network Studies and Results - Anthony S. Daniels, Farah Tahmasbi , and David J. Singer (University of Michigan)

Session 5: Marine Power Systems
Moderator: Dr. Timothy J. McCoy, Director, Electric Ship Office (PMS-320)

  • Hybrid Electric Drive Evaluation for CG 47 Class Guided Missile Cruisers
  • Shipboard Electronic Modular Enclosures (EMEs) - James David McWhite (NSWCCD), Matthew C. Brennan and Stephen P. Fontes (Raytheon)
  • Design and Construction of a 4160 VAC Flying Capacitor Converter for Marine Applications - Joseph M. Maurio and Liam Tallon (Northrop Grumman)
  • Feasibility and Design Implications of Fuel Cell Power for Sealift Ships - Jing Sun (University of Michigan), John Stebe, and Colen Kennell (NSWCCD)

Session 6: Requirements, Capabilities, and Acquisition
Moderator: Dr. Zareh Soghomonian, Director, Power Systems Technologies, BMT Syntek Technologies

  • Systems Engineering Cost Control using CONOPS and introducing a formal process to adjudicate “WILL” vs. “SHALL" type requirements - Martin E. Garcia and Lee B. Fleisher (Lockheed Martin)
  • Historical Invariants as a Means of Mitigating Requirements Risk - Thomas Tanner (SAIC)
  • Enabling Surface Navy Fleet Open Architecture thru Systems Engineering and Analysis Process Improvements - Brian Mackey and Peter Malek (Herren Associates) and Andrew Li (PEO Integrated Warfare Systems)
  • Specification Innovation as a part of Building an Affordable Fleet - Vincent F. Neradka  (NSWCDD), Thomas R. Konen (NSWCCD), Joseph W. Coleman (NAVSEA)
   
 
American Society of Naval Engineers
1452 Duke Street • Alexandria, Virginia 22314 • Phone (703) 836-6727 • Fax (703) 836-7491 • Email: asnehq@navalengineers.org